Общество

V-Day, или стартът на ваксинирането във Великобритания

Най-голямата логистична операция на Острова е под контрола на британското разузнаване.

Програмата за ваксинация срещу Covid-19 в Обединеното кралство започна днес. По този повод 8 декември ще остане в британската история като V-day. 

Първият човек, получил ваксината на "Пфайзер" извън клиничните изпитания, е 90-годишната Маргарет Кийнън, която възторжено благодари за този шанс. Скоро тя ще навърши 91 години и смята, че "това е най-добрият подарък за рожден ден, който бих могла да си пожелая".

"Чувствам се изключително привилегирована да бъда първият човек, ваксиниран срещу Covid-19. Така ще мога да бъда със семейството си за Нова година, след като бях сама през по-голямата част от 2020 г."

Г-жа Кийнън беше ваксинирана от медицинската сестра Мей Парсънс в Университетската болница в Ковънтри в 6,31 ч. местно време  (8.31 ч. българско). От днес ваксината се поставя в 50 болници в Англия, а от 14 декември общопрактикуващите лекари ще го правят и в над 1000 дистанционни центъра в страната.

Това е най-голямата логистична операция на Острова и е под контрола на британското разузнаване. Транспортирането пък се извършва от армията с военни самолети, които доставят ваксината от Белгия.

Първите, които ще получат препарата на "Пфайзер"" във Великобритания, са настанените в старчески домове и тези, които се грижат там за тях, следват хората над 80-годишна възраст, социалните помощници и медиците на първа линия.

С програмата за масова имунизация Великобритания стана първата държава в света, която използва ваксината, разработена от американската компания "Пфайзер" (Pfizer) и германската "Бионтех" (BioNTech). Тя обаче не е задължителна. 

Ръководителят на националното здравеопазване сър Саймън Стивънс заяви, че "това е повратен момент в битката срещу коронавируса". Той отбеляза, че ваксинирането ще продължи поне до следващата пролет и предупреди хората междувременно да бъдат много внимателни.

Европейският съюз и Съединените щати все още не са дали зелена светлина за употреба на тази ваксина. 

Няколко други страни, сред които Русия и Китай, вече започнаха масово ваксиниране на своето население с ваксини собствено производство.

Световната здравна организация заяви обаче, че ваксината срещу Covid-19 не трябва да бъде задължителна, освен при специфични професионални условия. Майкъл Райън, директор по въпросите на спешните санитарни ситуации към организацията, подчерта, че е по-добре да се разясняват предимствата на ваксините, вместо те да се правят задължителни.

Подобно мнение изказа и Кейт О'Брайън, директор на отдела за имунизации и ваксини към СЗО. По думите ѝ опитът е показал, че когато страни са се опитвали да направят ваксините задължителни, това не е давало очаквания резултат. Представителите на СЗО обаче посочиха, че от определени групи, като например здравните работници, може да се изисква да се ваксинират.  

 

Ще пътуваме ли с "Covid паспорт"?