Общество

В море от книги

Тази година традиционният панаир на книгата има подобаващо празничен вид – с много участници и голям избор на книги, коледна украса и настроение, малки кътчета за отдих с топла напитка и зали, в които се случват интересни неща.

В море от книги

Тази година традиционният панаир на книгата има подобаващо празничен вид – с много участници и голям избор на книги, коледна украса и настроение, малки кътчета за отдих с топла напитка и зали, в които се случват интересни неща.

Специален акцент са руските книги, разположени точно срещу входа на НДК. Руската култура, очаквано за мащабите си, отдавна е разделена на висока и ниска и в тези два сегмента има достатъчно много представители – като автори и издания. На панаира изглежда има и от двете. От една страна има сериозни аналитични книги, като поредицата на Лидия Чуковская за руските поети – издадена на луксозна хартия и подвързана семпло и красиво с гланцирани твърди корици – родните книгоиздатели много рядко си позволяват подобно качество. От друга страна на преден план е изданието „Библията в СМС-и“ – трябва да си призная, че специално се върнах да проверя заглавието и не бях сгрешила. Има голям избор на илюстровани книги, а също и детски издания, с които руснаците са прочути от край време.[[more]]Щандовете на българските издателства предлагат абсолютно всичко, издавано в последните години. Включително и по-стари и редки издания, често на силно намалени цени. Две от най-любимите ми книги – „Човешкото петно“ на Филип Рот и „Правек и други времена“ на Олга Токарчук, са по 5 лева. Цари празнично оживление, някои от продавачите са с коледни шапчици, а на щандовете – например на издателство „Ентусиаст“ – има специално опаковани за Коледа книги. Навалицата е главно около големите и по-известни издателства – Бард, Колибри, Сиела. Всъщност, на малките щандове е много интересно. Най-вече защото там обикновено продават издателите и те могат със страст да ви разкажат за всяка изложена книга – в издателския бизнес се оцелява само с мотивацията на любовта, печалбата очевидно не може да мотивира. Освен това по-малките издателства обикновено издават книги на определени теми и така е лесно да се избере подарък или нещо за нас, което сме пропуснали.

В мраморното фоайе трябваше да се случва един от дебатите на издателство „Колибри“, което е успяло да покани тези дни у нас истински звезди на балканската литература. Очаквах да чуя Алек Попов и Дан Лунгу, но говореше Милен Русков. Това не пречи всички столове да са заети, имаше и правостоящи. И затова трябва да е панаирът на книгата – за да има пълни заради български автори зали.

Както всяка година има и календари, научна литература, много детска литература, всякакви специализирани издания. Има наистина за всекиго по нещо и първият, който заслужава книга за подарък, сме ние самите – подарете си я!