Общество

Ваксъри от всички страни – съединявайте се: Обзор на кампаниите по света

Начин на живот

Ваксъри от всички страни – съединявайте се: Обзор на кампаниите по света

Снимка: Chip Somodevilla/Getty Images

От зората на рекламната индустрия държавите са се возили на стоп върху нейните инструменти, за да може да информират обществото по наболели проблеми и да ги призовават към действие.

Креативният гений застава начело на парада, особено в ситуации на тотална криза – било то война, рецесия или – да, как познахте, пандемия от Covid-19, с която свикнахме повече от прогнозата за времето и звука на рязане с флекс неделя сутрин.

Стъпвайки върху раменете на гиганти като Keep calm and move on (мотивационен постер по време на бомбардировките във Великобритания) и We can do it (виждали сте постера с американската дама, стягаща бицепс), правителствата впрегнаха целия си креативен потенциал да призоват масите да се имунизират.

Някои до момента се справят с финес, други процедират с грациозността на брадвурст.

Обобщаваме част от ваксинационните кампании по света и техните толкова разнообразни подходи.

Wunderbar Deutschland – Дейвид Фон Хаселхоф и Хамас

Говорейки за грацията на брадвурста, Германия не ни разочарова за пореден път. Също като германския фестивал на хумора – не особено забавен, но много добре организиран – и тук господата германци получават 10 точки за осъществяването, но за идеята…

Ако сте германец, със сигурност винаги сте искали Дейвид Хаселхоф да ви призове към ваксинация с лепенка на бицепса. Не?! Нищо, получавате го.

Вероятно авторитетът на свързания с Хамас доктор Наджиб Ал Саиди също ще ви убеди, че трябва да си поставите съдбовната игла. Не?! Няма проблем, той също е на ваше разположение. За допълнително вдъхновение хвърлете око и върху антисемитските му публикации във Facebook.

В Германия знаят, че трудолюбието и добрата организация са им силни страни. И затова с кампанията „специални герои“ изтъкват мързелуващите „борци“ от бъдещето като спасителите на нацията, преборили Covid-19 от комфорта на дивана.

Когато от Берлин не дават парите на данъкоплатците, за да спасяват Гърция, разумно ги пренасочват в посоката на подобни кампании.

Да кажем, че Das ist fantastisch! не беше първата реакция на германското общество към това начинание.

„Да, ваксината може да има желаните ефекти“

Франция обаче съвсем очаквано с дъх на вино и аромат на кафе и кроасан избира пътя на желанието. В духа на романтиката и всичко, което гъделичка сетивата, Регионалната здравна служба на френската провинция Алп – Кот д'Азюр залага на положителния подход – физическа близост, любов, свобода и споделени преживявания.

Със слогана „Да, ваксината може да има желаните ефекти“ те изваждат душата на гражданите с памук, припомняйки им чрез постери с изключително приятен дизайн за целувката между двама влюбени, еуфорията от концерта на стадиона, палмите и морето, тичането бос по пясъка.

„Да, ще си върнем всичко това, ако се ваксинирате“, намекват здравните власти.

Плакатите ще бъдат разпространени през градската рекламна мрежа и на различни обществени места като барове, ресторанти, спортни зали и др., пише „Булевард България“. Регионалната здравна служба ще ги използва и в комуникацията си през социалните мрежи.

„Ритъмът на живота“ и Великобритания

Здравните власти в Обединеното кралство се пуснаха по течението на музиката и танца.

С помощта на класиката „Ритъмът на живота“ от мюзикъла Sweet Charity на Кай Колман и Дороти Фиълдс,

лаконично призовават сънародниците си – „просто се ваксинирай“.

Облечени в характерния за NHS син цвят, с бляскави панталони и брокат, артистите впечатляват с хореография и глас в интимната атмосфера на празния театър и море от светлина на прожектори.

Има още...


САЩ, Полша и Русия пускат фиш

Изобретателността понякога облича по-практични дрехи. Тук няколко страни заложиха на лотарията и материалните награди като стимул за имунизация на народа.

В САЩ Охайо организира лотария сред имунизираните срещу коронавируса с награда от 1 милион долара. В Ню Йорк голямата награда беше цели 5 млн. долара, като се раздават и по-малки парични поощрения на стойност между 20 и 50 хил. долара. В Мериленд пък ваксинираните ще играят за общата сума от 2 млн. долара.

Щатът Калифорния раздаде парични награди на обща стойност 15 млн. долара на ваксинирани хора.

Сред наградите са и шест "мечтани ваканции", които имат за цел също да дадат тласък на туризма, който понесе тежки загуби заради пандемията. Сред дестинациите са Сан Франциско, Анахайм в окръг Ориндж, Лос Анджелис, Сан Диего и луксозен хотел в Палм Спрингс.

В Русия кметът на Москва обяви, че жителите на руската столица, които се ваксинират, ще участват в лотария за нова кола. Всяка седмица биват раздадени по пет коли, всяка на стойност около 1 милион рубли (13 900 долара).

Полша също организира лотария с награда от един милион злоти, които се равняват на почти 274 хиляди долара! Всеки човек, който е 2000-ният ваксиниран, ще получи 500 злоти (111 евро). Всеки обаче има шанса да спечели, защото ежеседмично ще се раздават награди от по 50 хиляди злоти, както и електрически скутери. Двама души ще спечелят по 1 милион злоти и хибриден автомобил.

Има бира!

В допълнение към томболите американските компании, сред които технологични гиганти и производители на бира, също скачат в борбата с коронавируса. През април The Boston Beer Company, собственик на бирения бранд "Сам Адамс", допринесе със своя култов персонаж „Братовчеда от Бостън“ (на бълг. "Братовчеда от Сливен").

Героят, владеещ тежкия бостънски акцент, бива ваксиниран в забавно рекламно клипче, в което припада преди да му бъде поставена самата игла, получавайки привидения как свободно пие бира с приятели и запалянчески крещи на воля със значка „Аз се ваксинирах“. Братовчедът се събужда и претръпналият здравен работник действително му поставя иглата.

Рекламата е дело на Goodby, Silverstein and Partners, които стоят зад легендарни кампании като Got Milk? и безбройни реклами за Супербоул. За разлика от германските братовчеди, американците са тествали начинанието си, преди да го пуснат на воля сред широката общественост.

У нас прегръщаме живота

Представителството на ЕК в България стартира през май кампания за насърчаване на ваксинацията под наслов „Информирай се, ваксинирай се, прегърни живота“. Флагманът ѝ е видео с продължителност 1:20 минути, в което съвсем минималистично и леко носталгично са представени хора от различни възрасти, които се срещат след дълго време и прегръщат.

Клипът е публикуван на българската секция от сайта на ЕК, където може да бъде намерена подробна информация по темата и отговори на въпроси като „Как да избера ваксина?“ и „Кога и къде мога да се ваксинирам?“.

Кампанията е с подкрепата на Министерство на здравеопазването, Български лекарски съюз, Световна здравна организация, УНИЦЕФ и Национално сдружение на общините в България.

Равносметката

Дали благодарение на подобни кампании или други фактори, според сайта Our World in Data Към 4 юли 24% от световното население е получило поне 1 доза от ваксината срещу Covid-19 – 3,19 млрд. души.

В Индия – 344,4 млн., САЩ – 329 млн., Бразилия 102 млн. Великобритания -78,54 млн.

У нас 1,79 млн. души са получили първата игла.

По целия свят 32,27 млн. дози биват поставени всеки ден.

 

Туристическият бранш в Гърция: Не казвайте думата с "к"!