Общество

Вечеря на тъмно, или с какви препятствия се сблъскват незрящите хора в България

Нека си припомним нещо много важно: кучетата-водачи са „очите“ на слепите хора. И те няма да изцапат вашия магазин, няма да попречат на вечерята ви в ресторант, нито ще ухапят някого в градския транспорт.

Вечеря на тъмно, или с какви препятствия се сблъскват незрящите хора в България

Замисляли ли сте се някога с какви препятствия се сблъскват слепите хора в България? Пробвали ли сте някога да се храните в пълен мрак, макар и само за минута-две? Е, аз наскоро имах възможността да вечерям на тъмно с близо 100 души. Всички ние се отзовахме на любезната поканата на фондация „Очи на четири лапи“ и Мтел, да се храним в пълен мрак в компанията на кучета-водачи и така да се поставим поне за малко на мястото на незрящите хора в страната.

Инициативата е част от проекта „Отвори очи за свободен достъп на слепи хора с кучета-водачи" и се организира за втори пореден път. А нейна основна цел е да напомни на държавните и общинските институции, както и на обществото ни, че кучетата-водачи не са просто домашни любимци, а служебни кучета. И като такива те имат регламентиран достъп до всички публични места – транспортни средства, хотели, банки, административни и обществени сгради, заведения за хранене, аптеки и други.[[more]]„Вечерята на тъмно“ беше много внимателно и добре организирана и това ми направи силно впечатление. Всеки гост си имаше точно определено място и маса, на която присъстваха освен представители на медии, и представители на организаторите. Така имахме възможност да се запознаем с всички гледни точки и да получим най-разнообразна и интересна информация, пречупена през различна призма. Същинската част на тъмно беше по време на основното ястие, когато светлините угаснаха за около 15 минути. Точно тогава разбрах, че да се храниш, без да виждаш какво има в чинията ти, е не просто малко препятствие, а направо ежедневен проблем.

Убедихме се и в още нещо – в стриктната дресировка на четириногите придружители, които наистина имат способността да се приспособяват към всякаква обстановка, да изпълняват командите на стопаните си, да се грижат за тях, като не се влияят от случващото се наоколо и реагират само когато трябва да ги предпазят от опасност.

Искрено се надявам чрез този текст още веднъж да си припомним нещо много важно: кучетата-водачи са „очите“ на слепите хора. И те няма да изцапат вашия магазин, няма да попречат на вечерята ви в ресторант, нито ще ухапят някого в градския транспорт.

За да стигне това послание до повече хора, на сайта на кампанията www.otvoriochi.com е качен и специален стикер за обозначаване на сградите, в които незрящите могат да влизат безпрепятствено със своите кучета-водачи. Той може да бъде свален и споделен от всички съпричастни.

А как още можете да подкрепите каузата на фондация „Очи на четири лапи“, научете тук.

Десетте молби на кучето водач и мисията на фондация „Очи на четири лапи“.