Общество

Виж истинското лице на насилието

Нека спрем да използваме жертвите като манекени на насилието

Виж истинското лице на насилието

Говорили сме много пъти по тази тема. За това, как малките момичета биват възпитавани да търпят и да си мълчат. Как големи жени смятат, че е нормално да бъдат потискани. Този път, благодарение на кампанията на "Български фонд за жените" #Всекичетвърти: виж истинското лице на насилието към тази тема се добавя още една - използването на лицата на жертвите от медиите и превръщането им във флаг на насилието. [[more]]

Ние няма да сложим илюстрация към този текст с насиненото лице на жена, защото по този начин няма да се възпротивим срещу насилието, а ще станем негова трибуна. Кампанията цели да спре говоренето за проблема през наранените лица на жертвите и използването им като манекени на насилието.

Статистиката е достатъчно черна – всяка четвърта българка или един милион жени у нас са преживели физическо или сексуално насилие. Но само един процент от тях търсят помощ. Огромна част не признават дори пред себе си, че са жертви.

Защо трябва те да се показват по телевизията, във вестниците и на постери в кампании срещу насилието? Публични трябва да бъдат не техните лица, а лицата на насилниците. И ако всяка четвърта жена е жертва на тормоз, то вероятно всеки четвърти мъж в България е насилник. Затова кампанията #всекичетвърти цели на първо място да премести фокуса  от пострадалите от насилие върху тези, които го извършват.

Според директорката на Български фонд за жените (БФЖ)" Надежда Дерменджиева това не е обвинение, а послание за нуждата от сериозна работа: „Задачата ни трябва да бъде не да спасим всички жертви, а изобщо да няма жертви, което означава, да няма насилници.”

Важно е мъжете да бъдат включени в този дебат и да нарушат мълчанието си, за да се работи по-ефективно за превенция. Защото в България не знаем какво точно е домашно насилие. Затова и когато ти се случи, не си съвсем сигурна дали пък не преувеличаваш. Кампанията #всекичетвърти си поставя за цел да нарече нещата с истинските им имена. Така че повече жени да разберат какво им се случва и повече мъже да осъзнаят, че са насилници, и да потърсят помощ, за да се справят със себе си.