Общество

Вижте как ще се транспортира ваксината срещу Covid-19

Очаква се да пристигне у нас около Нова година

Съвсем скоро у нас ще пристигнат 125 хиляди дози от ваксината на Pfizer срещу Covid-19. Тя даде 95% ефективност в последния етап от изпитването и разпространението й по света вече започна. Тя обаче изисква съхранение при свръхниска температура от минус 70 градуса по Целзий, което повдигна сериозни притеснения дали може да достигне до всички държави, без да се компрометира качеството и ефективността й.

От Pfizer имат краткосрочен план – ваксината ще се разпространява от собствените й центрове в САЩ, Германия и Белгия. Ще трябва да пътува както по суша, така и по въздух и евентуално да се съхранява в дистрибуторски центрове, преди да бъде доставена до всяко място, където ще се поставят дозите.

Компанията производител разработи специална транспортна кутия с размерите на куфар, пълна със сух лед и оборудвана с GPS тракери. Всяка кутия е за многократна употреба може да съхранява до 5000 дози от ваксината при правилната температура в продължение на 10 дни, ако остане неотворена.

Ето как се случва транспортирането стъпка по стъпка:

Първо, ваксината се изпраща до конкретната държава в специални кутия със сух лед. В нея се побират до 5000 дози. В рамките на 10 дни дозите трябва да стигнат до местата, където ще бъдат поставяни, като там могат да се съхранявани в продължение на 5 дни в хладилник с температура между 2 и 8 ° С. Държавата може да съхранява дозите и до 6 месеца след пристигането им, стига да може да осигури нужната температура от -70 ° С. 

Британската фирма Polar Thermals прави подобни кутии за други ваксини, работи успешно и с Pfizer, но все още не и по ваксината срещу коронавирус. Цената на кутията не е никак ниска –  мениджърът по продажбите Пол Харисън коментира пред Independent, че стандартна охладена транспортна кутия поддържа температура до -8 ° С в продължение на пет дни и е достатъчно голяма, за да побере 1200 ваксини, но струва около 5000 британски лири за брой. Въпреки това кутиите могат да се използват многократно – по думите му дори хиляди пъти.

Polar Thermals използва аерогел като изолация, а не сух лед – което може да бъде полезно, ако недостигът на въглероден диоксид в световен мащаб от по-рано тази година продължи да влияе върху наличието на свързаните продукти, какъвто е сухият лед. Американската асоциация за сгъстен газ обаче заяви, че се ангажира да помогне в световен мащаб за осигуряването му.

Ситуацията в развиващите се страни е още по-притеснителна. Буркина Фасо, държава в Централна Африка, съобщи миналия месец, че има недостиг от 1000 клинични хладилника. Световната здравна организация, съвместно с детската агенция на ООН Unicef има текущ проект за картографиране на хладилни складове в очакване на ваксина Covid-19. Unicef иска да разположи 65 000 хладилника, които се захранват със слънчева енергия в по-слабо развитите страни. Очаква се това да се случи до края на 2021 година.

 

4 важни въпроса за ваксините срещу Covid-19