Общество

Все повече мениджъри искат задължителни ваксини

"Имаш ваксина – имаш работа"

Все повече мениджъри искат задължителни ваксини

Снимка: kfuhlert/Pixabay

Повече от половината мениджъри в Обединеното кралство искат да направят ваксинациите срещу коронавирус задължителни за персонала, който се връща на работа. Това става ясно от проучване на проведено от Chartered Management Institute, цитирано от Financial Times, при среща с повече от 1000 мениджъри. Резултатите засилват още повече натиска върху правителството да подкрепи концепцията „нямаш ваксина – нямаш работа“, защото според бизнеса това е най-бързият начин британската икономика да се съвземе.

Идеята се зароди още с появата на ваксините – както вече писахме, няколко британски фирми бяха след първите, назначаващи нов персонал само ако е ваксиниран. огава възникна правен казус, защото работодателите не би следвало да имат право да изискват подобни неща, но пък имат право да подбират персонала си както намерят за добре. Британският министър на правосъдието Робърт Бъкланд заяви,  че „може да е законно компаниите да настояват новия персонал да бъде ваксиниран като условие за тяхната заетост“. Според него обаче е малко вероятно шефовете да накарат съществуващите работници да имат ваксини по настоящите си договори. Според "Даунинг Стрийт" е „дискриминационно“ изискването хората да бъдат ваксинирани, за да запазят работата си.

Проучването на Chartered Management Institute обаче само потвърждава, че за британския бизнес задължителното ваксиниране е напълно реалистична идея. Близо половината от анкетираните мениджъри са заявили, че достъпът до офиса трябва да бъде ограничен за тези, които отказват да получат ваксина по немедицински причини. Три пети от мениджърите вече са решили да предоставят тестове за своите служители, когато им бъде позволено да се върнат в офиса, а една пета са заявили, че работниците им ще могат да се върнат само с отрицателен тест.

„Мениджърите показаха значително ниво на подкрепа за масови тестове и ваксинации. И широкото използване ще позволи бързо и безопасно връщане на работа“, коментира пред Financial Times Ан Франк, главен изпълнителен директор на Chartered Management Institute.

Натискът от бизнеса е толкова голям, че стигна и до министър-председателя Борис Джонсън. Той заяви, че въпросът поражда сериозни „философски и етични“ опасения, затова е наредил и проверки. Адвокатите предупреждават, че за компаниите ще бъде трудно да настояват за задължителни ваксинации съгласно действащото законодателство и предвид риска от обвинения в дискриминация на работници.

Затова от "Даунинг Стрийт" би предпочитат да се въведе система, при която компаниите позволяват на персонала „да изберат да представят доказателство за ваксинация или скорошно тестване“. Така бизнесът може да получи безплатни тестове за коронавирус на работното място по правителствена схема.

Подобен казус възникна и у нас. Прочетете повече в следващата статия:

 

„Нямаш ваксина – нямаш работа“