Общество

Всеки българин изхвърля по 94 кг храна годишно

Най-често изхвърляме хляб

Всеки българин изхвърля по 94 кг храна годишно

Снимка: Tomasz Brzozowski/Pixabay 

Всеки българин изхвърля по 94 килограма храна на година и сме най-небрежни в пестенето на хранителни продукти в сравнение с домакинствата в другите европейски държави. В съседна Гърция това количество е с 50 кг на човек по-малко, тоест всеки грък изхвърля по 44 кг на година, докато стандартът на живот в южната ни съседка е много по-висок от нашия. 

Данните бяха оповестени  след провеждане на общоевропейско проучване в рамките на онлайн конференцията "Мястото на храната не е на боклука", организирана от Германско-българската индустриално-търговска камара.

На ниво Европейски съюз всяка година се генерират 88 милиона тона хранителни отпадъци. Разходите, свързани с това, се оценяват на около 143 милиарда евро, пише "Евронюз". 

Най-често изхвърляме хляб, а най-рядко - мляко.

"Най-много изхвърлят едночленни домакинства, т.е. хора, които живеят сами, семейства с малки деца, жителите на големите градове и млади хора до 25-годишна възраст", казва Стоилко Апостолов от Фондация за биологично земеделие "Биовселена".

Фондацията работи за ограничаване на проблема и има наблюдения върху поведението на българския потребител.

53 на сто от покупките на едночленните домакинства свършват в контейнерите.

"Колкото по-евтини са някои продукти, толкова по-малко скрупули изпитва човек, когато ги изхвърля. Ако един хляб струва 1,50 лв. например, индустриален хляб, който общо взето има кратък срок на годност, много малко хора се замислят дали да го изхвърлят, докато ако си купят занаятчийски хляб, който струва шест лева килограма, ще го ядат цяла седмица. Имат по-големи угризения да го изхвърлят."

Изчислено е, че у нас преработвателите на храни изхвърлят 19% от продуктите, а ресторантьорите – 12%. Следват фермерите с разхищение от 11 на сто, а първенец по малко загуби на хранителни продукти се оказват търговците на едро и дребно с едва 5%.

Според експертите от "Биовселена" най-честите причини за изхвърлянето на храна са навиците да се пазаруват твърде големи количества, несъответстващи на нуждите на потребителите. 

Принос за това имат и промоционалните цени в търговската мрежа. 

В сериозен проблем се превръща и незнанието на домакинствата как да съхраняват вече закупените стоки. С цел профилактика на разхищаването на храна от "Биоселена" стартират проект, в рамките на който се провежда обучение на възрастни и деца по темата, изготвени са и редица клипове и анимационни филмчета. 

От фондацията напомнят какви са основните съвети, които трябва да бъдат спазвани при пазаруване – не купувайте храна, когато сте гладни и купувайте единствено  необходимите неща по списък.

 

Мария Жекова от MasterChef - храната и близостта с природата като спасение