Общество

Всеки сам си преценя(ва) дали да е грамотен

Честваме 1 ноември

Всеки сам си преценя(ва) дали да е грамотен

Логото на "Как се пише?"

Познаването на родния ни език е основно наше задължение, ако искаме да съхраним българския дух. Имаме привилегията да притежаваме богат език, чиито особености често могат да доведат до чудене кое как се пише. Все пак езикът е жива материя и се развива заедно с хората, но неговите норми се изменят и понякога правилата, които помним от училище, вече не важат. 

Ето защо на помощ идва платформата „Как се пише“, създадена от Павлина Върбанова - доктор по български език, редактор и автор на учебници. По случай Деня на народните будители образователният сайт ще разшири и без това богатото си съдържание, за да бъде възможно най-полезен за всички желаещи да общуват правилно, независимо дали имат този дълг като учители, журналисти и публични личности или просто искат да развият уменията си. Онлайн справочникът е нашата пътеводна светлина за правописа, пунктуацията и граматичните правила в българския език, като информацията е проверена в официалните издания на Института за български език при БАН. Затова и във всяка публикация има посочени източници.

По случай Деня на народните будители в „Как се пише?“ вече има нов тип съдържание. То се намира в секцията „И още...“, която включва три категории: езикови казуси, публична реч и списъци с имена на празници, институции, пароними, съкращения и други. „Вместо да се чудим какво точно празнуваме и кого честваме – възрожденците или съвременните будители, в „Как се пише?“ действаме. Попълваме празнините в познанията ни за езика и книжовната реч“, пише Върбанова.

Интересните граматически казуси се разискват и в личния блог на Върбанова, като текстовете й са винаги актуални. Така например тя разисква епидемичната лексика, станала неизменна част от публичното говорене в ерата на Covid-19. Научаваме каква е разликата между епидемичен и епидемиологичен или как трябва да се изписва думата „коронавирус“. Обяснени са подробно и основни пунктуационни правила, например къде в изречението да слагаме запетая.

Правописът и правоговорът стоят в основата грамотността и на ефективната комуникация. Неправилно поставеното ударение например може да промени изцяло смисъла на вашата реч, а неточният подбор на думи ще ви попречи да изразите мислите си. Затова в Деня на българските будители е важно да си припомним, че всички ние носим отговорност да опазим и предадем на следващите поколения красивия български език.

 

 

В Деня на народните будители учители протестират срещу... тестването