Общество

Възможна ли е ниска смъртност без локдаун? В Швеция – да!

В сравнение с цяла Европа

Възможна ли е ниска смъртност без локдаун? В Швеция – да!

Снимка: brightfreak/Pixabay

Швеция отказа да прилага тежки ограничения в борбата с коронавурса и бе широко критикувана от цяла Европа. Стратегията й изглежда е успешна – смъртността е сред най-ниските в сравнение с повечето от другите европейски страни, въпреки че така и не наложи локдаун. Данните на статистическата агенция на Европейския съюз Евростат разкриват, че Швеция е имала 7,7% повече смъртни случаи през 2020 г. в сравнение с предишните четири години. Белгия и Испания пък, които влизат от локдаун в локдаун, имат скок съответно от 16,2% и 18,1% в смъртността, пише Washington Examiner.

Швеция разчита най-вече на доброволни мерки, фокусирани върху социалното дистанциране, добрата хигиена и целенасочените правила, които държат училищата, магазините до голяма степен отворени – подход, който бе приет със смесени чувства, но спести икономиката от голяма част от ударите, понесени в цяла Европа.

Швеция има по-ниска смъртност спрямо 21 от общо 30 анализирани държави. Резултатите на Швеция обае са по-лоши резултати в сравнение с тези на съседките й – Дания регистрира с скок в смъртността с 1,5%, а Финландия с 1%, а Норвегия няма никакво нарастване на смъртни случаи.  

Главният епидемиолог на Швеция Андерс Тегнел коментира, че данните трябва да предизвикат съмнения относно ефикасността на ограничителните мерки. „Мисля, че сега хората ще обмислят много внимателно тези драстични локдауни и дали са били необходими “, казва Тегнел. „Може да са имали ефект в краткосрочен план, но когато го погледнете в контекста на  цялата пандемия, става все по-съмнително“.

Въпреки че подходът на Швеция към пандемията бе обект на ожесточени критики както в страната, така и особено в чужбина, 43% от шведите изразяват увереност в начина, по който страната им се справя с пандемията. Експерти по инфекциозни болести предупреждават, че резултатите не могат да се тълкуват като доказателство, че затварянията са излишни, но признават, че показват цялостната позиция на Швеция за борба с пандемията, която заслужава да бъде проучена, пише Reuters.

През изминалата седмица Германия и Франция продължиха с блокиранията на фона на нарастващите случаи на коронавирус и ръст на смъртните случаи, което според икономистите ще забави икономическото възстановяване. Много европейци приеха принудителното затваряне като крайна мярка, предвид неуспеха да се овладее пандемията, затова се стигна до улични протести във Великобритания, Германия, Нидерландия, Гърция и други стани.

 

Междувременно в Швеция върнаха от училище дете с… маска