Общество

Хавайски свръхтуризъм - местните апелират за ограничения

Ако вирусът започна да дава признаци на отдалечаване, то последиците от него все още вирлуват наоколо с опустошителна сила

Хавайски свръхтуризъм - местните апелират за ограничения

снимка: amandinelefebvre1/ Pixabay

Ако Covid-19 започна да дава признаци на отдалечаване, то последиците от него все още върлуват наоколо с опустошителна сила. Местните в Хавай се борят за запазване на цялостта на красивата му природа, атакувана от безпрецедентните туристически нужди, които трудно могат да бъдат удовлетворени изцяло.

Причината - всички напълно ваксинирани, които пътуват от САЩ, вече пропускат карантината и предполетните тестове от началото на юли, а това доведе до множество усложнения в цялата група острови. Недостигът на болничен персонал, задръстените пътища и 90-минутното време за изчакване в ресторант са само част от проблемите, които щатът се опитва да преодолее това лято.

Местен кмет се принуди да поиска от авиокомпаниите да помогнат на държавата, като редуцират броя на пристигащите полети. „Имаме нужда единствено от пауза. Нямаме правомощия да кажем "спрете", но молим за помощ", каза Майк Викторино на пресконференция миналия месец.

Хавай е поел пълния натиск на туристите и с облекчените ограничения за пътуване се е превърнал в най-доброто бягство, което рамките на пандемията поставят. Вторият по големина остров на щата - Мауи, е една от областите, които са най–търсени. Неговите обширни и девствени плажове привличат до 300 000 туристи всеки месец, но броят на настоящите посетители надхвърля дори нивата преди пандемията. През първите три дни от летния сезон през юли е имало 35 000 туристи всеки ден.

Какво мислят жителите на Хавай за туристическия наплив?

Местните в Мауи са видимо обезпокоени след новината за недостиг на вода, която може да ги принуди да платят солени глоби - 500 щатски долара за миене на автомобил, поливане на тревните площи и списък с други „несъществени“ дейности, свързани с водата. Хората са се насочили към социалните мрежи, за да изразят загрижеността си за нивото на туризъм в техните райони.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

За повече от година Covid-19 ограничи всички да пътуват. Така щатът Хавай се превърна в най-търсеното място от туристите. Бихме искали да ги посрещнем, но също така осъзнаваме какви ще са последствията от това“, обяснява кметът Викторино.

Местни експерти казват, че постоянния туризъм ще се отдръпне и ще даде глътка въздух на местните най-рано през 2022 г.

Делта вариантът се задава и жителите на Хавай трябва да бъдат предпазливи, като се има предвид, че милион души посетиха държавата миналия месец“, споделя д -р Джери Агруса от университета в Хавай.

Всички ресторанти са пълни. Хората трябва да чакат понякога повече от час, само за да получат маса. Хотелиерските работници са принудени да работят двойно, което води до изтощена и непълноценна работна сила и недоволни туристи.

Хавай разчита до голяма степен на очарованието на естествената си среда, което го превръща в туристическа гореща точка. Правилният подход към нещата му позволи да остане едно от най-непокътнатите и екологично разнообразни места в света през годините. По ирония на съдбата, именно тези аспекти страдат най-много, когато островите са с многократно надвишен капацитет поради свръхтуризма.

В момента се работи усилено за разработване на решения за компенсиране на проблемите, които произтичат от завишеното ниво на търсене, както и по посока запазване на природните ресурси. Мерките понастоящем включват удвояване на таксите за популярни дейности за туристи. От гостите, които искат да се гмуркат с шнорхел в известния природен залив Ханаума на остров Оаху, сега се очаква да платят 20 евро вместо 10 евро.

Усилено се прокламира идеята за „такса за въздействие върху околната среда“ и за други атракции. Дали обаче завишените цени са най-добрият начин да се подходи с разбиране към туризма? Според местните по-мъдрото решение би било хората да проявят отговорност и да преустановят пътуванията, докато Хавай възвърне предишния си здравословен облик и е готов да приема гости отново.

 

Български плаж се нареди сред 50-те най-добри в света