Общество

Хейтминутка: Случаят "Хелпкарма"

Репортаж изобличи тъмни финансови схеми зад платформата HelpKarma

Хейтминутка: Случаят "Хелпкарма"

Колко струва да помагаш? За тези, към които е насочена помощта, своевременната намеса е безценна. Дали от тази мисъл е изхождал собственикът на благотворителната фондация HelpKarma, когато е определил заплата от 42 000 лева на месец за техническия директор? Фантастичната сума не е единственото смущаващо възнаграждение в организацията. 

Платформата е създадена от Константин Кръстев през 2017 г., но работи активно от 2018 г. До момента за благотворителност е събрала 21 млн. лв. Сумите, които са изплатили на дарители в този период, обаче са 13,5 млн. Тези пари са стигнали до хората в нужда, а останалите 5,19 млн. лв. стоят в банкова сметка на HelpKarma. Смущаващото разкритие направи журналистката Мария Цънцарова, в репортаж, излъчен по bTV.

Заплати от рода на 19 000, 42 000 и дори 80 000 лева присъстват в отчетите на фондацията, чиято основна дейност е събиране на средства от дарители. Най-често сумите са необходими за лечение на деца и възрастни с тежки заболявания.

IT специалистите, които са изградили платформата, получават десетки хиляди за поддържане на софтуера, а възнаграждението на техническия директор Славчо Славчев е средно по 28 хил. лв. месечно. Освен в месеците, когато получава баснословни бонуси.

Отделно, цялото разпределение на постъпилите средства не е толкова прозрачно, колкото от HelpKarma твърдят. В отчетите им липсват данни за цели 2,27 милиона лева, има и твърде голяма сума, затворена с неясно предназначение в сметката на фондацията.

Освен тежкия частен случай – една организация с обществена дейност, посветена на благотворителността, разпределя между екипа си огромни суми – разследването на дейността на HelpKarma поставя петно върху цялото дарителство.

Как оттук нататък потенциалните дарители ще предоставят средства, които не е ясно дали отиват по предназначение? Фактът, че все още държавата ни няма закон за дарителството също не помага. Изобщо.

___

Рубриката "Хейтминутка" представя личната гледна точка на автора и не е задължително да представя мнението на редакцията.

 

Осъзнат дарител – три начина да бъдете такъв