Общество

Хиперсексуализация, или как са представени жените в медиите

Жените в рекламите: по-разголени, по-предизвикателни, по-съблазнителни

Хиперсексуализация, или как са представени жените в медиите

Снимка: René Ranisch/Unsplash

Защо жените и момичетата толкова често са жертви на насилие?

За съжаление, няма еднозначен отговор на този въпрос. Въпреки това, когато телата на жените и момичетата са хиперсексуализирани в медиите и рекламите, то неминуемо се допринася за вредните стереотипи относно пола, а ефектите от тях са вредни за всички. 

Доклад на Американската психологическа асоциация относно присъствието на момичетата в медиите посочва, че те са изобразени по сексуален начин по-често от момчетата. Облечени са в по-открито облекло и по-често имат пози или изражения на лицето, които предполагат сексуална готовност. В проучване на печатни медии изследователите пък установяват, че средно в 58 различни списания 51,8% от рекламите, в които са представени жени, ги изобразяват като сексуални обекти.

Когато обаче жените се появяват в реклами в мъжки списания, говорим за цели 76%.

Хиперсексуализираните модели на женственост в медиите влияят върху психическото, емоционалното и физическото здраве на момичетата и жените в световен мащаб, подчертават от УНИЦЕФ.

Последиците от хиперсексуализацията за момичета и жени включват безпокойство относно външния вид, чувство на срам, хранителни разстройства, понижено самочувствие и депресия.

Изследване, проведено за проекта Dove Self Esteem установява, че само 11% от момичетата по света биха се нарекли красиви, а шест от десет момичета избягват да участват в социални дейности поради притеснения относно начина, по който изглеждат. Една трета от всички 6-годишни в Япония изпитват ниска телесна увереност. Австралийските момичета посочват снимките на тялото като една от трите най-големи грижи в живота. Цели 81% от 10-годишните момичета в САЩ пък казват, че се страхуват да не са дебели.

Сексуалната обективизация допринася за вредните полови стереотипи, които нормализират насилието срещу момичета и жени.

Тези стереотипи са вредни не само за момичетата, но и за момчетата. Момчетата виждат как телата им се изобразяват по отношение на момичетата и възприемат представата, че успехът и привлекателността са обвързани с господство, власт и агресия.

Рекламите могат да определят рамките на това, което една култура смята за нормално. Когато медиите правят така, че насилието, основано на пола, да изглежда тривиално, това намалява вероятността да бъдат докладвани актове на насилие над момичета и жени – особено актове на сексуално насилие. 

Според данни от 30 държави, само 1% от момичетата в юношеска възраст, които са преживели насилствен секс, са потърсили професионална помощ. В САЩ само всяка пета жертва на възраст между 18 и 24 години съобщава за престъплението на органите на реда, според Министерството на правосъдието. Срамът, отричането и страхът от последствия допринасят за нежеланието на младите жени да споделят своите истории.

Твърде често медиите изпращат посланието, че момичетата трябва да бъдат хубави и забелязани, а не удовлетворени и уважавани. И това е изключително вредно не само за едно момиче и неговото развитие, но и за нашата култура като цяло.

 

Комплиментите, подобно на подкупите, не минават пред Фарида Саид