Общество

Япония призовава 37 милиона души да изключат осветлението

Хората трябва да изключат ненужните светлини, но все пак да използват климатик, за да избегнат топлинен удар.

Япония призовава 37 милиона души да изключат осветлението

Екстремни температури в Токио. Снимка: David Mareuil/Anadolu Agency via Getty Images

Япония е засегната от екстремни горещини и поставя нови температурните рекорди. В същото време бе обявено, че дъждовният сезон в Токио в исторически план е приключил най-рано. Това е най-ранният край на сезона от началото на наблюденията през 1951 г., като дъждовете са приключили с цели 22 дни по-рано от обичайното.

Като реакция японското правителство призова хората в Токио и околностите да използват по-малко електроенергия и предупреди, че доставките ще бъдат обтегнати, тъй като страната е изправена пред гореща вълна. В съобщението се казва още, че хората трябва да изключат ненужните светлини, но все пак да използват климатик, за да избегнат топлинен удар.

Министерството на икономиката, търговията и промишлеността очаква днес следобед търсенето на електроенергия да бъде "тежко", пише BBC. В продължение на седмици властите предупреждаваха за прекъсване на захранването с повишаване на температурите.

През уикенда температурата в центъра на Токио се повиши над 35°C, докато град Исесаки, северозападно от столицата, отбеляза рекордните 40,2°C. Това беше най-високата температура, регистрирана някога през юни за Япония.

Юни бележи началото на лятото в Япония, като температурите обикновено остават под 30C през месеца.

В изявление в неделя министерството каза, че се очаква свръхпроизводственият капацитет за електроенергия да спадне до 3,7% в понеделник следобед в Токио и осем околни префектури. Разглежда се буфер от 3% като необходим за стабилно захранване.

Като по-крайна мярка правителството помоли хората да изключат ненужните светлини за три часа от 15:00 токийско време (07:00 BST), докато "правилно използват климатика и се хидратират през горещите часове". Въпреки че доставчиците на електроенергия работят за увеличаване на доставките, министерството обяви, че ситуацията с повишаване на температурите е "непредвидима".

"Ако има увеличение на търсенето и внезапни проблеми с доставките, резервният марж ще падне под минимално изисквания от 3%", категорични са властите. 

Електрическата криза, на която е жертва страната, дори предизвика интерес към рестартиране на производство на ядрена енергия, което е болезнена тема за японското общество след аварията във Фукушима.

Електроснабдяването на Япония е затруднено, след като земетресение в североизточния регион през март принуди някои атомни електроцентрали да преустановят работата си. Властите затвориха и няколко застаряващи завода за изкопаеми горива в опит да намалят емисиите на въглероден диоксид. Тези проблеми, заедно с нарастването на търсенето на електроенергия, доведоха до намаляване на мощността.

По-рано този месец японското правителство призова домакинствата и компаниите да пестят колкото се може повече електроенергия през лятото.

Междувременно японската обществена телевизия NHK съобщи, че 46 души в Токио са били откарани в болница за подозрение за топлинен удар към неделя следобед. Има данни и за 94-годишен мъж от в близкия град Кавагое, за когото се подозира, че е починал вследствие на жегите.

Новината идва, след като австралийски служители също призоваха домакинствата в Нов Южен Уелс - щат, който включва най-големия град в страната Сидни - да изключат осветлението си в отговор на енергийна криза. 

 

Най-устойчивите градове в света са подредени в класация