Общество

Ясинда Ардерн показа на всички какво е да си лидер в кризисен момент!

"Ние ви отхвърляме!"

Ясинда Ардерн показа на всички какво е да си лидер в кризисен момент!

Три пъти плаках след терористичния акт в Крайстчърч, Нова Зеландия. Първият, когато разбрах, че отново невинни хора губят живота си заради омраза. Вторият, когато разбрах какво е хаштагът #hellobrother. На входа на джамията възрастен човек, бежанец от Афганистан, без да разбере какво става, поздравява убиеца си със „Здравей, братко“. И третият, когато гледах пресконференцията на министър-председателката Ясинда Ардерн, излъчена и във Facebook.

Ясинда е лидер на държава, която понякога дори не фигурира на световната карта. Не се шегувам. Нова Зеландия до ден днешен редовно я подминават върху карти, отпечатани къде ли не. Но въпреки това от две години там има една забележителна жена, която поздравява всички с широка усмивка и Kia ora, която общува с хората директно във Facebook, Instagram или Twitter, която понякога просто включва камерата на телефона си, за да обясни какво се случва в момента или да успокои хората, че всичко с бременността й е наред. Защото Ясинда е и втората жена на този пост в историята, която ражда дете по време на мандата си.

Но днес е по-различно, защото не става въпрос само за това колко е симпатична и човечна. Каква бяла лястовица е на фона на скованите политици в Европа и шоумените в Америка. В последните дни Ясинда Ардерн се доказа като изключителен лидер. Такъв, какъвто човек си пожелава.

В дните след нападението, при което загинаха 50 души в две джамии в Крайстчърч, Ясинда сложи ясно етикета тероризъм и увери всички, че ще има незабавна промяна на законите за притежаване на оръжие в страната. Тя увери мигрантските общности, че Нова Зеландия е техен дом и каза: „Нова Зеландия е техният дом – те са ние“. И каза на Доналд Тръмп, че всичко, от което имат нужда (той написа в Туитър, че е насреща, ако имат нужда от нещо), е неговата „симпатия и любов към всички мюсюлмански общности“.

Брайс Едуардс,  политически анализатор от университета Виктория в Уелингтън каза: „Представянето на Ардерн е изключително и вярвам, че тя ще бъде силно аплодирана и в страната, и извън нея“. И е така. До момента милиони хора са изразили своята съпричастност и възхищението си от лидерката на Нова Зеландия във всички социални мрежи.

В деня след атаката Ясинда плачеше с хората в джамията Kilbirnie, прегръщаше ги и ги уверяваше, че ще бъдат в безопасност. Репортерите отбелязаха, че тя е позволила на хората да диктуват как да протича тази среща и че е прекарала повечето време, слушайки опечалените.

Нейната решимост за промяна на законите за притежаване на оръжие е непоколебима и е изключителна стъпка в страна, в която закупуването на полуавтоматично оръжие е сравнително лесно. Изобщо не се поколеба да обяви този момент за повратен, независимо че лобитата, които подкрепят бизнеса, моментално започнаха да дават отпор. На пресконференцията не отклони нито един въпрос и даде абсолютно всякаква информация за действията на държавата в момента и как ще подкрепи хората – училища, болници, молитвени домове. Увери всички, живеещи на острова, че са си вкъщи, че са на сигурно място и че терористът, който е австралиец, ще бъде съден в Нова Зеландия. И се обърна към подобни хора с едно кратко и ясно: „Ние ви отхвърляме“.  


На 38 години Ясинда Ардерн е най-младият държавен лидер жена, с прогресивни идеи и стил на управление. През 2017 година, дни преди да положи клетва, научи, че със съпруга й Кларк (водещ на предаване за риболов) очакват дете. Тя е втората жена, след Беназир Бхуто, която ражда на този пост.

Сега с абсолютно адекватните си реакции след атентата в Крайстчърч, тя се превърна и в лидер от световна величина, който е способен да зададе, без никакви увъртания, правилната посока, за което е и аплодирана от милиони хора, независимо къде живеят, независимо от вярата и расата им. А във времена, в които ксенофобията и омразата сякаш заемат все по-големи пространства, а политиците звучат все по-объркано, нейната състрадателност и желязна решителност създават модел и показват какво всъщност означава да си лидер в кризисен момент.

 

Ясинда при кралица Елизабет II