Общество

За Брунхилде и културните различия

Личните имена на гражданите от други страни често звучат непривично за ушите ни...

За Брунхилде и културните различия

Личните имена на гражданите от други страни може и да звучат непривично за ушите ни, свикнали с тези от нашите земи. Нещо повече, не е задължително всички полски момиченца да се казват Агнешка или немските момченца – Ханс. В днешно време все повече деца и у нас, и по света получават имената си не само в почит на някоя баба или дядо, а и на любимата на мама или татко звезда от шоубизнеса. Подобна модна тенденция е съществувала и в дни, когато националната идея за величието на една или друга народност е била във възход. Тогава в различните държави броят на новородените, наречени на богове и герои от съответната митология, се увеличава. [[more]] Разбира се, във всички епохи съществуват запалени любители на националните героични епоси, разказващи реални или измислени събития. Затова дори и днес, дори по нашите земи може да ви се случи освен с обичайните Ванче или Жорко да се запознаете с Пресиян, Ахинора или Лада (последната е наречена на богиня от славянския пантеон, а не на познатата ни от близкото социалистическо минало марка леки автомобили). 

Затова, запознавайки се с Брунхилде или Брунхилда, очевидно нямате повод да я включвате в кръга на познатите си, боледуващи от бронхит. Наречена така, тя носи пожелателно името на красива и смела принцеса от стихотворните исландски еди или от германския епос "Песен за Нибелунгите".

Исландската версия ни я представя като валкирия, девойка воин на върховния бог Один. За непокорството си е наказана да заспи вечен сън, заобиколена от огнена стена. Героят Сигурд по време на своите странствания преминава стената и събужда момичето с целувка, но за разлика от познатата ни приказка тази история продължава различно. Сгодяват се, но Сигурд продължава пътешествията си.

За да забрави любовта си към Брунхилде, героят е излъган да изпие магическа отвара и се жени за Гудрун (Кримхилд/а). Братът на Гудрун, Гунар, влюбен и искащ Брунхилда за себе си, убеждава непомнещия нищо Сигурд да му помогне в сватосването. Така Сигурд е убит, но и валкирията осъзнава, че е подведена и използвана с цел героят да загине. Тя се хвърля на погребалната клада. Така Брунхилда и Сигурд се събират в смъртта, която според вярванията е само едно ново начало.

Вариантът от "Песен за Нибелунгите" е малко по-различен. В него принцесата воин има изискване към бъдещия си жених да й е равностоен по слава, сила и смелост. Зигфрид, представящ се за Гюнтер, печели Брунхилда, но разкривайки лъжата, тя урежда убийството на измамника. Това е и сюжетът, ползван от Рихард Вагнер за оперния му цикъл "Пръстенът на Нибелунгите".

Така че ако името ви звучи странно, не бързайте да си правите изводи, базирайки се само на нещата, които знаете. Най-вероятно това ще е грешка.