Общество

За "Психология на тълпата" или опашките пред банките

Случващото се в страната последните дни изглежда като по учебник, написан от роденият през 1841 г. френски социален психолог Густав Льобон...

За "Психология на тълпата" или опашките пред банките

Политиката е едно от онези неща, от които с удоволствие не бих искала да разбирам. Без никакви угризения бих си живяла в щастливо неведение коя политическа партия управлява страната, както и кой е президентът, премиерът,  още по-малко министърт на вътрешните работи! За съжаление това е една невъзможна мечта и последните събития и истеричните опашки пред някои банки са доказателство. Няма как да се живее "невежествено по американски"...

Случващото се в страната изглежда като по учебник, написан от родения през 1841 г. френски социален психолог Густав Льобон. Той завършва медицина и през 1870 г. става военен лекар. Пътува в Северна Африка и Индия, където прави етнографски проучвания, занимава се с археология, етнография, етнология. През 1895 г. излиза основният му труд "Психология на тълпата". Може да бъде окачествена като училище за диктатори - стотици практически съвети как един безскрупулен политик и демагог може да вкара масите в заблуда и да манипулира изгубилите в тълпата личностни качества индивиди.

Свидетел на Парижката комуна, на възхода на Буланже, аферата "Драйфус", зараждането на антисемитизма в Париж, който по това време е един от най-големите индустриални центрове, Льобон оформя възгледите си за тълпата, силно повлиян от случващото се.

Тълпата е нова структура, формирана от индивиди, подбрани привидно случайно, където индивидуалният разум се губи в "колективно безсъзнателното". Когато тълпата се събира заедно и се сраства и под "магнитно влияние или по причини, неизвестни ни в момента", поведението на индивида се преобразува, докато той се превръща част от "груповия ум". В тълпата отделният човек губи становищата си, ценностите си, вярванията си. Густав Льобон обобщава този процес поетично: "Едно лице в тълпата е песъчинка сред други зърна от пясък, които вятърът навява на воля".

[[quote:0]]

"Появата на специфичните за тълпите признаци се обуславя от многообразни причини. Първата е, че индивидът, като част от тълпата и само защото е заобиколен от много хора, добива усещане за непобедима мощ, позволяващо му да се поддаде на инстинкти, които задължително ще обуздае, ако е сам. Това усещане ще го обхваща още по-лесно, след като в безименната и съответно безотговорна тълпа чувството за отговорност, тази постоянна задръжка пред отделния човек, изчезва напълно.

Друга една причина — душевната зараза, също е от значение при определяне изявата на специфичните признаци на тълпите и заедно с това — на тяхната насоченост. Заразата е леснооткриваемо явление, но все още необяснено; тя трябва да се постави при хипнотичните явления, които ще разгледаме след малко. При тълпата всяко чувство и действие са заразителни, и то до степен отделният човек да жертва с голяма лекота личния си интерес в името на общия. Това свойство противоречи на природата му и човек е в състояние да го възприеме единствено и само когато е част от тълпата.

Трета причина, и без съмнение най-важна, обуславя у индивидите като част от тълпа особени признаци, понякога доста противоположни на признаците на отделната личност. Искам да се спра на внушаемостта, от която горепосочената заразителност е всъщност само следствие."

"Човек може да бъде доведен до състояние, в което, веднъж загубил съзнаваната си самоличност, се подчинява на всички внушения, отправени от причинителя на тази загуба, и допуска напълно несъвместими със собствената му природа и навици действия".[[more]]Да ви звучи познато? 

"И така, заличаване на съзнаваната индивидуалност, превъзходство на несъзнаваната самоличност, насочване в една посока на чувствата и представите чрез внушение и увличане, склонност към незабавно превръщане в действие на внушените идеи — такива са основните признаци на индивида като част от тълпата.[[quote:1]]В заключение според Льобон тълпата в интелектуално отношение винаги е по-ниско от отделния човек. Според чувствата и действията, породени от тях, тя може бъде добра или лоша. Всичко зависи от внушенията, които й се отправят.