Общество

Залезът на калинките

Какво значат рокадите в ключовите агенции

Новата власт, пък макар и служебна, вече започна да действа с размах. Освен рокадите в МВР, ставаме свидетели и на интересни, дори знакови уволнения на директорки на агенции. Вчера Десислава Трифонова бе освободена от поста изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ). Днес работата си загуби Галя Димитрова, изпълнителен директор на Националната агенция за приходите (НАП).

Разкритията около Трифонова предизвикаха скандал по две причини – огромното заплащане, което е получавала, и факта, че по всички личи, че работата на ръководената от нея агенция е била почти безсмислена.

Самата Трифонова призна, че БАИ всъщност не е привлякла абсолютно никакви чуждестранни инвестиции.

Това не е попречило да получава заплата в размер на 38 000 лева на месец и да отговаря за огромния бюджет на агенцията, без да е ясно каква експертиза изобщо има.

Случаят "Трифонова"

Служебният министър на икономиката Кирил Петков назначи бившия зам.-министър на икономиката Стамен Янев на мястото на Десислава Трифонова. Той е изпълнявал тази длъжност и преди. Трифонова обаче се постара да създаде истинска драма от уволнението си.

По думите й тя била изгонена и изхвърлена, без каквито и да е обяснения, а Янев нахлул буквално като мутра в кабинета й.

Трифонова пропусна да отчете, че Фейсбук пламна с гневни коментари относно колосалната й заплата.

Не липсват и критики, че всъщност не е свършила никаква работа. Като цяло общественото настроение по никакъв начин не подкрепи опитите й да се представи като жертва.

Трифонова завършила право в Софийския университет и твърди, че има голям опит в управлението на големи потоци от финанси. Тя е назначена на поста от бившия министър на икономиката Лъчезар Борисов.

"Имам 10-годишен опит в публичната администрация. Работила съм в различни ведомства и в МС. Била съм началник на отдел в ДФ "Земеделие", в Министерство на финансите съм работила", обясни днес пред bTV Десислава Трифонова.

Анализ на кариерата й показва, че тя действително има 10 години стаж, но все на ръководни позиции, което повдига множество въпроси.

Именно заради такива кадри се появи определението "калинки", като синоним на класическото "парашутисти".

Относно оплакването й, че е освободена без предизвестие и мотиви, Стефан Янев посочи пред "Фокус", че е бил поканен от новия министър, за да продължи дейността си там, където е работил повече от 5 години.

"Министърът има за основен свой приоритет привличането на инвестиции и търси ефективност за краткия мандат на това правителство. Нормално е, когато си заемал определена публична позиция и я напускаш, да има разочарование, но когато става въпрос за ефективност в администрацията не са нужни мотиви съгласно чл. 19а на Закона за администрацията".

Случаят "Димитрова"

С решение на Министерския съвет днес Галя Димитрова е освободена като изпълнителен директор на НАП, а на длъжността е назначен Румен Спецов.

Мотивът за освобождаването й е "системно неизпълнение на служебните задължения".

Опитът на Спецов в НАП започва още през 2001 г., когато влиза в редиците на Териториална дирекция на НАП – Добрич, а в периода 2009 г. - 2015 г. е работил в Централното управление на НАП. През последните години е консултант в областта на финансите и данъчното законодателство. 

Освен това той е многократен шампион по културизъм.

Помните ли НАПLeaks? Вижте най-големите грешки на Димитрова...


За разлика от Трифонова, Димитрова не може да бъде определена като "калинка", защото има богат професионален път. Преди да оглави НАП през 2017 г. тя е била зам.-изпълнителен директор и ръководител на териториална дирекция "Големи данъкоплатци и осигурители". 

Името й обаче се свързва с един от най-големите пробиви в сигурността на НАП – "НАПLeaks". Това се случи през лятото на 2019 година, когато хакери пробиха системата на НАП и източиха данни на граждани и фирми.

Ощетени бяха 6 млн. българи, а Трифонова дори не прекъсна своя отпуск.

Обяснението и бе, че е взела "тежко, но много добре обмислено решение" да не се върне на работното си място заради "много важна и изключително отговорна лична причина", припомня "Булевард България". Само преди дни ВАС осъди НАП на символично обезщетение от 500 лева по жалба на български гражданин.  

На брифинг служебният министър на финансите Асен Василев обясни мотивите за уволнението на Димитрова. Освен инцидента с изтичането на лични данни, проблем е и ниската събираемост на задълженията, както и големият дял непотвърдени от съда ревизионни актове.

"За периода от 2017 г. до 2020 г. се констатира системна ниска събираемост на ревизионни актове – от малко над 4 млрд. лева са събрани малко над 2 млрд.", обясни министър Василев. 

По думите му за същия период има системна ниска потвърждаемост на актовете – само 66% са потвърдени, а 34% са отхвърлени, което "говори за качеството на актовете".

Василев обясни, че е бил учуден, че директорка на НАП е останала на поста си след изтичането на данните: "Държавата има осъдителни дела и дължи пари на граждани" .

 

Нов кабинет, нови очаквания. Започна ли „изчегъртването“?