Общество

Занзибар бори коронавируса с молитви

Тестват растения и животни

Занзибар бори коронавируса с молитви

Снимка: Pixabay

Вицепрезидентът на Занзибар Сейф Шариф Хамад е починал от коронавирус, съобщават от партията му. Миналата седмица почина и началникът на президентската канцелария Джон Киджази, но причината за смъртта му така и не бе оповестена официално, макар всички да смятат, че отново става въпрос за Covid-19, информира "Асошиейтед прес". На погребението му в петък президентът Джон Магуфули призова населението да се включи в тридневни молитви, за да победи респираторната болест, заплашваща островната държава. Той заяви, че в страната няма да се въведат никакви ограничения, но смята, че молитвите са достатъчни, като призова "Нека да продължим да поставяме Бог на първо място“.

За първи път президентът призна, че в страната има проблем с вируса. Вече ви разказахме, че в началото на пандемията през през март миналата година, когато бе потвърден първият случай в страната, президентът Магуфули заяви, че тестовете са произведени от западни държави и са подправени, за да показват положителни резултати. За да докаже правотата си, той взел проби от хора, животни и дори растения, на които дал произволни имена на съществуващи граждани. После ги изпратил в лабораторията.

Позитивни за Cоvid-19 се оказали коза и асмина – дърво, което ражда папая. Това само подхрани конспиративните теории на занзибарския лидер. Според него изобщо не трябва да се има доверие на тестовете – „И преди съм казвал, тази държава не трябва непременно да приема всяка помощ, която ѝ е предлагана“, каза тогава държавният глава. Ден по-късно ръководителят на националната здравна лаборатория беше уволнен и започнато разследване.

От Африканския център по заразни болести отхвърлиха обвиненията на Магуфули – те се застъпиха за качеството на тестовете, защото се прилагат от целия свят и няма логика да не работят само в Танзания. Тестовете са дарение от китайския милиардер Джак Ма, основател на „Алибаба Груп“, и са преминали всички видове клинични изпитания успешно.

Научните доказателства обаче не са достатъчни, за да убедят занзибарското правителство в съществуването на опасен вирус. Затова още през април миналата година то отказа да оповестява официални данни за броя на заразените. Тенденцията се запазва и до днес, макар през последните седмици граждани да съобщават, че заболеваемостта се е повишила, а случаите на „пневмония“ в болниците драстично са скочили.

Към момента влизането и излизането от страната е напълно свободно, което пък доведе до разцвет на местния туризъм. Все повече българи избират дестинацията за своя почивка, защото не е нужен PCR, а чартърни полети от България правят пътуването още по-удобно. Прочетете повече в следващата статия.

 

Как Занзибар стана новият Слънчев бряг