Общество

Защо модната индустрия е с най-висок въглероден отпечатък?

Дали световна изолация ще промени това?

Защо модната индустрия е с най-висок въглероден отпечатък?

Снимки: Pexels

Оказва се, че въглеродният отпечатък на модната индустрия е по-висок от този на самолетния и морския транспорт, взети заедно, твърдят от Business Insider. Освен това е вторият по големина потребител на вода в световен мащаб и непрекъснато замърсява океаните с микропластмаса.

Летенето, използването на пластмасови предмети за еднократна употреба, найлоновите торбички – откриваме много причинители на замърсяване ежедневно, но често не се замисляме какво причиняват на природата всички онези дрехи, които трупаме в гардеробите си. С всяка изминала година купуваме все повече – нещо, което бързата мода ни позволява и прави модните ни находки изключително достъпни. Едновременно с това обаче причинява огромни щети на околната среда.

Най-малко 85% от всички текстилни изделия отиват на сметището всяка година, а прането на някои от тях води до замърсяването на океаните с битова пластмаса.

От Business Insider посочват, че от 2000 година насам производството на облекло се е увеличило двойно. И ако в началото на новото хилядолетие модните компании са произвеждали по две колекции годишно, то само след една година броят се е увеличил до пет, според данни на Европейския парламент. При някои брандове той е още по-голям – Zara пуска до 24 колекции на година, докато при H&M те са между 12 и 16. Голяма част от всички тези дрехи се оказват на сметището.

Междувременно от тяхното пране годишно се отделят в океаните 500 хиляди тона микровлакна, които се равняват на 50 милиарда пластмасови бутилки. Много от тези влакна са от полиестера, който се съдържа в приблизително 60% от дрехите ни. Производството му освобождава от два до три пъти повече въглеродни емисии от памука и освен това не се разгражда в океана. Според доклад от 2017 г. на Международния съюз за опазване на природата (IUCN) 35% от всички малки парченца пластмаса, които никога не се разграждат в океана, идват именно от изпирането на синтетичния текстил като полиестера.

И ако досега модната индустрия е отговорна за 10% от отделянето на въглеродния отпечатък, то от фондация Ellen MacArthur отбелязват, че до 2050 година той може да нарасне до 26%.

Както казвахме, модата е вторият най-голям потребител на вода. В Узбекистан например отглеждането на памук е изразходвало толкова много вода от Аралско море, че то започва да изсъхва и някога едно от четирите най-големи езера в света, се замърсител на вода в света, тъй като остатъчната вода от процеса на боядисване често се изхвърля в канавки, потоци или реки.

Ето защо много модни брандове през последните няколко години се опитват да работят в посока на по-устойчиво развитие, но дали това се случва реално, или е поредният маркетингов ход, няма как да знаем със сигурност. Но може би сега, когато световната мода е в криза и в момента вместо колекции произвежда предпазни маски и облекла, има вероятност да намалее процентът на въглеродния отпечатък, който се отделя. А ние ще си направим равносметка, че можем да живеем с по-малко дрехи, за да не бъдем толкова ревностни консуматори на бързата мода. Да, изолацията ще доведе до промени и в тази посока, което вероятно ще се отрази благоприятно и на нас самите, и на околната среда.

 

Защо екокожата не е толкова "еко"?