Общество

Защо пилешките хапки са виновни за изсичането на Амазония

Обезлесяването на огромни площи от дъждовните гори в Бразилия е лошият ефект от консуматорското поведение

Защо пилешките хапки са виновни за изсичането на Амазония

Огромни площи от Амазонската джунгла в Бразилия са изсичани за селскостопански цели

Снимка: Moriyama/Getty Images

Има няколко удоволствия в натоварената работна седмица и едно от тях е да вземеш пиле на грил за вечеря. Хапването на улична храна пък се превърна в акцент в приятелските сбирки през уикенда. Но знаете ли, че пилешкият бургер или хрупкавите хапки имат голяма вина за изсичането на джунглата на Амазония?

Тази връзка доказаха от природозащитната организация „Грийнпийс“ като проследиха производствената верига на най-продаваното месо във Великобритания – пилешкото. Ето защо:

„Грийнпийс“ и Бюрото по разследваща журналистика във Великобритания доказаха, че огромни площи от гори в района Серадо в Бразилия са изсечени, за да бъдат освободени селскостопански площи за соени плантации. Отглеждането на тази култура е по поръчка и с финансирането на големите птицевъдни комплекси в Обединеното кралство. Отгледаната продукция от соя се превозва обратно във Великобритания за фураж. Според разследването, "Теско", "Асда", "Лидл", "Нандос" и "МакДоналдс" продават месо от британски птицепроизводители, но птиците са хранени със соя от областта Серадо. Производителите обявиха, че не са проследявали откъде идва храната за отглежданите от тях животни.

Въпреки това британските потребители несъзнателно са подкрепяли изсичането на джунглата на Амазония и то с години, тъй като Великобритания е един от най-големите консуматори на пилешко месо спрямо всички страни в света или с над 30 % повече от европейските държави.

Защо е важно опазването на Серадо?

Серадо представлява 20 % от джунглата на Амазония в Бразилия. Почти половината от горите й са изсечени за селскостопански цели. А Амазония е горска савана – дом на хиляди редки видове и уникални растения, сред които ягуара и гигантския мравояд.

Серадо е наистина много важен район за световния климат, тъй като дърветата помагат да се съхранява въглерод, извличайки го от атмосферата. При горенето на дърветата се случва точно обратния процес и от дървесната маса се отделя складирания въглерод за целия живот на дървото.

"Изсичането на дъждовните гори на Амазония засилва още повече климатичните изменения“, категорични са от „Грийнпийс“.

Какво казват компаниите?

Супермаркетите и веригите за бързо хранене казват, че са съпричастни към изсичането на горите и са взели мерки по веригите си за доставки. Но всички се обединяват, че има още много какво да се желае.

Гигантът с хипермаркети и онлайн доставки „Асда“ направи изявление:

„Разбираме важността на устойчивите добиви на соя за нашите потребители и работим за намаляване на производството на храни, които допринасят за обезлесяването. Соята обаче е важна част от логистиката ни и работим по план, според който до 2025 г. всички наши соеви насаждения да са сертифицирани за устойчиво развитие“.

От „Теско“ пък обявиха, че ще отделят 12 млн евро за проекти за развитие на биоразнообразието на Амазония.

„Лидл“ също се причислиха към устойчивото отглеждане на соеви насаждения и настояха правителствата да приложат повече натиск върху бизнеса. Програма за подкрепа на подобни проекти имат и от „МакДоналдс“.

Какво правят правителствата?

Във Великобритания съгласно новия законопроект за околната среда ще бъдат въведени нови закони, които да помогнат на потребителите да знаят какво купуват, с какво са хранени животните и върху какви земи са отглеждани. Проблемите обаче не са само в незаконната сеч. В Серадо е напълно законно собствениците да изсекат до 80 % от горите върху собствените си земи. И точно това е причината за бързото обезлесяване, алармират от „Грийнпийс“. Те призоваха и бразилското правителство да преосмисли законодателството си в тази посока.

Какво можем да направим ние?

Дали ще има пилешки гърди или филе за вечеря, при избора в магазина лесно може да се погледне опаковката за произхода на месото. Но все още е почти невъзможно да се открие информация с какво е хранено животното. Като червена лампа обаче може да бъде произход Великобритания и Белгия поради посочените вече причини.

От природозащитната организация са категорични, че истинският натиск могат да осъществят именно потребителите, защото от тях зависи консумацията на устойчиво добивани стоки, а потребителската сила е огромна. 

 

Бразилска Амазония с най-голямото обезлесяване от 15 години насам