Общество

Защо по филмите след секс жените носят ризите на мъжете?

Oткъде идва тази идея, това клише за голямата мъжка риза, прегърнала голото женско тяло?

Защо по филмите след секс жените носят ризите на мъжете?

Филми, телевизия, комикси... Забелязали ли сте, че жените обикновено намятат големите мъжки ризи след секс? Аз лично никога не съм го правила и честно казано разпитах и приятелки, които също казват, че никога не са го правили. Много по-логично е, ако нямаш какво да облечеш (почти абсурдна вероятност), да облечеш тениска или суитшърт.

Тогава откъде идва тази идея, това клише за голямата мъжка риза, прегърнала голото женско тяло, и как е пуснала толкова дълбоки корени в попкултурата, че я засичаме дори във филми като "Трансформърс" и "Железният човек"?

Отговорът е, че ризата е взаимоизгоден символ. Win-win ситуация. Този символ служи еднакво добре и на мъжете, и на жените. [[quote:0]] И така, историята на тази привичка е проследена от медийния историк проф. Моя Ликет до началото на 50-те години на XX век, когато все още във филмите няма никакви графични сцени на секс между двама души – сексът е оставен изцяло в полето на намека и фантазията (целувка и затваряща се пред камерата врата например).

Според Ликет този феномен на ризата идва от една колизия между реалността след Втората световна война, когато жените е трябвало да бъдат "върнати в руслото на биологическата си съдба", т.е. като домакини и майки у дома (след като по време на войната са работили здраво), и все по-широко навлизащата тема за женската сексуална освободеност, частично отразена в романи като Peyton Place от 1956 г.

Разкопчаната небрежно риза след секс се появява, защото по този начин жената демонстрира сексуална разкрепостеност и независимост, дръзвайки свободно да облече един от символите на мъжкия статус. [[quote:1]] От друга страна, жените, които преминават в живота или по-точно в сутрините на Джеймс Бонд например, са представени като еднократни сексуални принадлежности, което изключително много гали мъжкото еротично въображение. Във филмите от това време в повечето случаи мъжът излиза, за да спасява света, оставяйки голото под ризата момиче да се мотае из апартамента му. А това е представата на Playboy за това какво би трябвало да представлява женската сексуалност.

През 80-те години Van Heusen, известен американски бранд, произвеждащ ризи, включва тази идея в рекламната си кампания: "Питър каза, че мога да имам всичко, което пожелая...", казва нежна манекенка, облякла огромна разкопчана мъжка риза, "...и аз свалих ризата Van Hеusen от гърба му". Слоганът на марката е "За мъжа, който я носи, и за жената, която я заема".

Дългокраките моделки са показани в мъжки ризи, докато седят на стол или четат книга на пода. Посланието под чертата е, че ризата служи като алтернатива на бельото и в същото време като удобно одеало, което осигурява безопасност и топлина. Но най-вече си играе с мъжката илюзия, че жената е под контрол и че територията е маркирана.

Независимо че тази реклама е на мъжко облекло, тя всъщност цели и женската, и мъжката публика и експлоатира две коренно противоположни идеи. [[more]] За мъжа, купуването на риза го приближава с една крачка до целта да има момиче, естествено красиво на сутринта, с достатъчно независим дух и разкрепостена сексуалност, момиче, което предпочита простичките и лесни връзки. За жените, да подарят риза с крайна цел да я облекат разкопчана на сутринта, предполага, че искат да покажат, че приемат мъжкия идеал за женската красота и сексуалност. Те също могат да си представят подаряването на риза и като един ход към позицията на властта дори когато тази позиция е плод на играта с мъжката фантазия.

За нея "открадването" на ризата е като "открадване" на независимостта му. Ако тя е в ризата му на сутринта, значи е в зоната на връзката с него, което е точно обратното на това, което той си мисли за момичето, облякло ризата му.

Така че в крайна сметка въпросът опира до това "кой е отгоре". И според това кой я гледа и кой я е облякъл, отговорът е различен.

По материал от racked.com