Общество

Защо сме на последно място по брой ваксинирани?

Решава ли сама държавата колко ваксини да поръча?

Защо сме на последно място по брой ваксинирани?

Снимка: torstensimon/Pixabay

Докато министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев и целият Национален оперативен щаб (НОЩ) се поздравяват за старта на ваксинацията у нас и посочват успехи като включване на втора ваксина (тази на Moderna), полуготовата Националната здравна информационна система и евентуалния старт на втора фаза от понеделник, се оказва, че далеч не стоим добре на европейската ваксинационна карта.

Данните са от създадения от изследователи в Оксфордския университет портал за следене на коронавируса. Системата използва информация от официалните здравни власти на всяка от страните. За България данните са актуални към 14 януари, а за повечето други – към 13 януари.

За да могат да се правят сравнения, данните се преизчислени спрямо броя на населението и отразяват броя ваксинирани на всеки 100 души. Отчита се поставянето на първа доза за ваксините, които изискват по две.

Така става ясно, че България е на последно място в Европейския съюз. 

Това не промени настроението на председателя на НОЩ генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, който сутринта се похвали от ефира на БНТ, че заболеваемостта в страната е снижена с повече от 60%. 

На въпрос защо според статистиката на Оксфорд България е на последно място, той отговори с математическа формула.

"Няма никакъв субективен елемент в броя на ваксините, които са в България. Никой не ги поръчва. Тези неща са определени със строг регламент, който се знае. Нашата квота е 1.55%."

Държавата ни няма право да поръча по-голям брой ваксини, защото влезлите в Европейския съюз партиди се разпределят според населението на страните и ние просто не можем да заявим по-голяма доставка.

До април ще имаме възможност да ваксинираме повече от 100 000 души. Има едно но. Ако е утвърдена ваксината на AstraZeneca". Първата пратка от AstraZeneca би трябвало да бъде 250 000 дози. Иначе по-предвидима е ситуацията с Pfizer, където са минимум 60 хиляди дози до средата на февруари. Moderna горе-долу ще върви в този път, въпреки че началото е още плахо. Знаете, 2400 дози, следващата пратка ще бъде около 4000 дози, но след това вече стават десетки хиляди дозите", обясни ген. Мутафчийски.

 

Ген. Мутафчийски: "Слушайте политиците, на които не им предстои преизбиране"