Общество

Защо жените в Южна Корея са принуждавани да имат дълга коса?

Когато се прибра в родината си, Ан Сан не получи само похвали

Защо жените в Южна Корея са принуждавани да имат дълга коса?

снимка:Инстаграм/ koreaarchery_official

Когато състезателката по стрелба Ан Сан от Южна Корея се окичи с три златни олимпийски медала в Токио, не получи само похвали. Въпреки неоспоримите постижения, вниманието в родната й страна беше насочено към дължината на косата й. Причината? Има къса прическа.

Сред многото обиди, които заваляха към Ан, беше и „феминистка“- термин с негативна конотация в Южна Корея, който често се свързва с представата за жена, която мрази мъжете. В интернет пространството анонимен потребител дори написа: "Радвам се, че спечели злато, но късата й коса я кара да изглежда като феминистка. Ако това е вярно, оттеглям подкрепата си. Всички феминистки трябва да умрат."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Подобни крайности съвсем не са рядкост в Корея, но добрата новина е, че вселенската справедливост винаги уравновесява нещата. С нарастването на критиката, се надигна и кампанията в нейна защита. Хиляди жени в цялата страна започнаха да публикуват свои снимки с къса коса - за да покажат смело, че този дребен факт, свързан с външния вид, не ги прави по-малко женствени.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Жените в Южна Корея отдавна се борят с дискриминацията и омразата, но през последното десетилетие направиха значителни крачки напред - от кампанията #MeToo в страната до премахването на забраната за аборти.

Хан Джионг е в основата на кампанията в подкрепа на късата прическа коса в Туитър, като създава хаштага #women_shortcut_campaign. Пред Би Би Си тя споделя, че силно се е разтревожила, когато е видяла „не един или два, женомразки коментари, които произхождат от онлайн общности, доминирани от мъже“. Тези анти-феминисти в по-големия си процент се състоят от млади мъже, но включват и възрастни такива, а дори и някои жени. Според Хан тази масова атака носи посланието, че мъжете могат да контролират женското тяло и отнемат на жените тяхната идентичност.

Десетки хиляди снимки бяха споделени в онлайн пространството за отрицателно време - много жени показаха преди и след – фотоси с дълга и къса коса. Според мнозина, прическата на Ан Сан ги е вдъхновила да подстрижат дългите си коси.

Защо късата коса се свързва с идеята да бъдеш феминистка?

През 2018 г. млади жени оспорваха дългогодишните идеали за красота с движението „Избягай от корсета“ – символ на огромния страх от мисълта, че не се вписват в обществото. Тогава много жени решиха да се отърват от дългата си коса и огромните количества грим. Това беше и техният бунт срещу ограниченията, които обществото им налага. Оттогава късата подстригана коса се превърна в символ на непримиримостта.

Кампанията в подкрепа на късата коса идва само седмици след поредната агресивна кампания срещу "феминистки". Този спор се поражда от жест с пръсти, за който някои мъже твърдят, че имитира феминистки сигнал, който омаловажава размера на половия им орган. Жестът, който включва палеца и показалеца един до друг, беше логото на Megalia - вече несъществуващата радикална феминистка онлайн общност, широко възприемана като анти-мъжка. Много марки за хранителни вериги бяха принудени да премахнат от рекламите си този жест след призиви за бойкот.

Това обаче сякаш единствено подхрани гнева на мъжете. Различни крайни общности в онлайн пространството посвещават цялото си време на това да учат млади мъже, че жените ги потискат – крадат работни места, представят се по-добре на тестове и демонстрират висока издръжливост и интелект.

Конкуренцията за университет и работно места в Южна Корея е жестока и някои мъже казват, че твърде често са били ощетявани. Реалността обаче недвусмислено показва, че разликата в заплатите остава най-високата сред тези в останалите развити страни.

Междувременно промяната вече се вижда над хоризонта. Жените се опитват да очертаят нов път на живота си и се противопоставят на обществения натиск да изглеждат по определен начин.

Да имат свободата да избират прическата, която им е най-удобна – е малка стъпка към голямата промяна. Допълнителна доза смелост и увереност в себе си ще им бъде необходима, за да постигнат напредък по отношение на равнопоставеността на половете.

 

Пинк предложи да плати глобата на норвежкия женски отбор по хандбал