Общество

Жените счупиха "стъклената стена"

Жените се справят по-добре в 13 от общо 19 аспекта на лидерството

Жените счупиха "стъклената стена"

Снимка: geralt/Pixabay

Вече ви разказахме за световните лидери, които са жени и се справиха впечатляващо с Covid кризата. Преди дни Естония стана първата държавата стана първата държава, начело на която по едно и също време са две жени – президент и министър председател, а тенденцията за включване на жените в политиката се засилва все повече! 

Когато се говори за кариерите на жените обаче съществува термин, наречен „стъклена скала“. Той описва невидимата бариера за напредък, с която жените често се сблъскват, когато са готови да получат повишение за ръководна позиция в бизнеса. „Стъклената скала“ описва идеята, че когато дадена компания е в беда, жената ръководител може да я спаси. На жените често се дава възможност да докажат качествата си, като им се връчва "нещо, което вече е счупено" и шансовете за провал са големи.

Теорията е описана от списание Harvard Business Review, което търси отговор на въпроса дали всъщност жените са по-квалифицирани да ръководят по време на криза. Изданието посочва, че няколко независими изследвания потвърждават еднакви резултати –

по време на пандемията от коронавирус държавите, управлявани от жени, са се справили много по-добре.

Там броят на заразените, както и този на смъртните случаи са много по-малко. По същия начин американските щати, ръководени от жени губернатори, са отчели по-нисък процент в разпространението на вируса.

Изданието пише, че през 2019 г. е проведено изследване, което доказва, че

жените са оценени като по-добри лидери от тези, които са работили с тях в сравнение с мъжете.

Данните са извлечени от оценки на над 60 000 лидери (22 603 жени и 40 187 мъже). Подобни данни са събрани и по време на  Covid-кризата.

Между март и юни 2020 са оценени 454 мъже и 366 жени, като дамите отново са получили по-висок рейтинг – те са оценени значително по-положително от мъжете и имат по-адекватни реакции по време на криза. Оценките се поставят по 19 критерия, като в 13 от тях лидерите от женски пол са се представили по-добре. Сред тях са поемане на инициатива, вдъхновяване на другите, вземане на решения, подпомагане на чуждото развитие и изграждане на връзки – изобщо всички сфери, които са свързани с междуличностните умения.

„Жените лидери осъзнават по-добре страховете, които подчинените и изпитват, проявяват по-голяма загриженост за благосъстоянието им и са по-категорични в плановете си“, заключва Harvard Business Review.

 

"Ако не ти дават място на масата, донеси сгъваем стол" – за жените в политиката