Общество

Жените в битката за Беларус: София Сапега и Светлана Тихановска

29 май: Глобален протест за солидарност с Беларус

Жените в битката за Беларус: София Сапега и Светлана Тихановска

Светлана Тихановска / Снимка: 
Horacio Villalobos/Getty Images

В неделя София Сапега и нейният партньор, опозиционният журналист Роман Протасевич, бяха задържани от беларуските власти. Двамата пътуваха от Атина до Вилнюс, Литва, а самолетът им беше принуден да се отклони и да кацне в Минск заради предполагаема заплаха от бомба. 

Западните страни обвиниха Беларус в отвличане на самолет, затвориха въздушното пространство на ЕС за беларуски самолети и призоваха авиокомпаниите да заобикалят въздушното пространство на страната.  

Коя е София Сапега и защо беше задържана?

Тя е родена в руския град Владивосток, но е живяла почти през целия си живот в Беларус, разказва един от нейните съученици пред BBC. В момента 23-годишната София е студентка по международно право в Европейския хуманитарен университет във Вилнюс и е трябвало да защити магистърската си дисертация скоро след завръщането си от Атина, където придружава приятеля си Роман Протасевич, който присъства на икономически форум. 

Те се познават от около 6 месеца, заяви пред британската медия майката на София Сапега – Анна Дудич, която категорично подкрепи дъщеря си, изтъквайки, че тя е много умна, грамотна и наистина е свестен човек.

"Мога да ви уверя в това. Тя е личност с характер."

Сапега, която е руски гражданин, ще бъде държана в следствения арест в Минск в продължение на два месеца "като превантивна мярка", обясни нейният адвокат Александър Филанович пред BBC. А служители на руското посолство в Минск, които са я посетили заявиха, че тя е в добро здраве и не се оплаква от отношението към нея.  

Руското външно министерство обяви, че е обвинена в нарушаване на беларуския закон през август и септември 2020 г. Не е ясно обаче какви точно са тези престъпления. 

По това време страната беше разтърсена от антиправителствените протести след като президентът Александър Лукашенко, който е на власт от 1994 г., бе преизбран отново, а опозицията обяви вота за фалшифициран.

Според съучениците на София Сапега тя не е участвала в протестите, тъй като живее във Вилнюс от август миналата година. Майка й също отрече, че е работила за лидерката на опозицията Светлана Тихановска, която беше принудена да замине за Литва.

"Детето ни е обикновен студент, обикновено момиче, което току-що се срещна с Роман Протасевич. Нищо повече", твърди Дудич.

След ареста на двойката беларуските власти публикуваха видеоклип на Сапега, в който тя казва, че редактира "Черната книга на Беларус" – канал на Telegram, който властта в Беларус класифицира като "канал на екстремистка група". Но близките й предполагат, че е била принудена да направи това изявление.

"Всички смятаме, че видеото е лъжа. Ясно е, че е запаметила текста. Ние не вярваме в тези думи", казва неин съученик и добавя:

"Сигурен съм, че задържането на София има само една причина – да оказва натиск върху Роман."

В същото време лидерката на опозицията и съперник на Лукашенко на президентските избори Светлана Тихановска призова в Туитър за общоевропейска демонстрация на солидарност с Беларус на 29 май.

Светлана Тихановска и #StandWithBelarus 

"Призовавам международната общност да се присъедини към Глобалния протест за солидарност с Беларус на 29 май. Имаме нужда от вашата подкрепа. Разкажете на приятелите си и на целия свят за репресиите в Беларус, за политическите затворници, за Роман Пратасевич, София Сапега. #StandWithBelarus."

Датата не е случайна, защото 29 май е денят, в който съпругът на Тихановска Сергей е  арестуван, след като обяви, че ще се кандидатира за президент. Вместо него за вота се кандидатира именно Светлана.

Коя е Светлана Тихановска и какъв е конкретният й призив? На следващата страница...


Тихановска, която се изправи срещу Лукашенко на президентските избори на 9 август, а  по-късно беше принудена от беларуските служби за сигурност да напусне родината си, публикува видео, в което обяснява защо е важно Европа да се изправи и обедини.

"На този ден, 29 май, съпругът ми, известният блогър Сергей Тихановски стана първият затворен кандидат за президент. И това предизвика верига за солидарност и мирни протести в цялата страна. Оттам започнаха най-суровите репресии в съвременната история на Беларус. За да отбележим тази повратна точка и да изразим солидарност с беларусите, обявявам ден на глобалната солидарност с Беларус на 29 май."

Тихановска призовава за демонстрации и за изпращане на писма до беларуски политически затворници. Друга форма на солидарност според нея е фасадите на сградите да бъдат осветени в опозиционните цветове – бяло-червено-бяло. 

"Нека покажем, че светът е с Беларус", заключи Тихановска.

След публикуването на видеоклипа, в който преди дни журналиста Роман Протасевич прави "самопризнания" за организиране на масови безредици, адвокати и правозащитници, включително и Тихановска, коментираха, че без съмнение той е бил измъчван и принуден да запише това видео. 

Това е и втората причина да призовава международната общност да обърне внимание на събитията в Беларус именно тази седмица и по-конкретно – на 29 юни, годишнината от задържането на съпруга й, което я превърна в лидер на опозицията и на протестите с искане за демократични и икономически реформи в родината й. 

 

 

Тихановска: "Готова съм да ръководя Беларус!"