Протестите в Беларус продължават с пълна сила. Както вече ние, Момичетата, написахме, десетки беларуски репортери, водещи на новините и други журналисти напуснаха работата си в държавни медии заради несъгласие с политиката на отразяване на протестите. Журналистите споделят, че събитията се отразяват едностранно, манипулативно и в разрез с всички журналистически етични норми. На тяхно място беларуският президент Лукашенко е наел колеги от руските медии: "Дори съм помолил руснаците да ми заемат репортери, за да отразяват работата на президента и да показват добрия пример".
След излъчване в ефир на празни телевизионни студия на 17 август в знак на протест някои репортери са се върнали на работа, но по-голямата част от тях са подали оставките си. Един от тях е 31-годишният Вадим Шундалов – политически журналист във вестника "Беларус Днес", който напусна на 16 август. Нарича себе си „страхливец“, задето не посмял да си тръгне по-рано.
„Сега всичко е само лъжи, лъжи, лъжи, лъжи“, споделя той в интервю за Euronews. „Не е вярно, че 80% са гласували за Лукашенко. Тези гласове бяха откраднати!“.
Откакто се присъединил към вестника, Шундалов е знаел, че ще трябва да стане част от пропагандата на правителството и да публикува статии, написани от политиците и вече одобрени от правителството.
„Работата ми носеше финансова стабилност. Примиряваш се и продължаваш да работиш. Но тази година съвестта ми реши, че не може повече“, разказва още журналистът. Взел окончателното решение след смъртта на Александър Тарайковски, загинал по време на протестите на 10 август. Според правителството той е носил взривоопасен предмет, който избухнал в ръката му и причинил смъртта, но по-късно се появи видео, на което става ясно, че полицията го е застреляла.
„Не можехме да съобщим това в „Беларус Днес“, казва Шундалов. „Чувствам се ужасно от това, че съобщавахме лъжи“.
Популярният водещ Сергей Козлович също подаде оставка от поста си в обществената телевизия BT. Последната му изява беше на 10 август, ден след изборите.
„Когато видях протестите, разбрах, че ние ги отразяваме едностранно“, казва Козлович. „Не бях съгласен с това. Приятели и хора, които познавам, също участваха в тези протести и вече не можех да продължавам така.”
С напускането си осъзнава, че ще му е изключително трудно да намери работа в една от трите национални телевизии в страната. Страхува се да не бъде арестуван, страх, който по думите му в момента изпитват всички в страната.
„Преди изборите на 9-и аз считах себе си за преводач за всичко, което правителството искаше да каже на хората. Не всичко беше посветено на политиката – имаше и други теми, но и те бяха свързани с правителството… Но сега не мога да продължа да чета новините в ефир. Нещо се промени“, разказва новинарят.
Шефовете на водещите национални медии все още не са подали оставка, което помага на Лукашенко да държи медиите под контрол. Когато протестите избухнаха след обявяването на изборните резултати, множество новинарски сайтове бяха изцяло свалени от интернет, а достъпът до социални мрежи като Туитър и Инстаграм бе затруден с цел ограничаване споделянето на информация за случващото се в Минск и други големи градове в страната. Политически анализатори смятат обаче, че е въпрос на време ситуацията да излезе извън контрола на авторитарното управление на президента, защото почти всички имат познати, приятели или роднини сред жертвите на полицейско насилие и не могат да игнорират проблема. Към този момент са задържани над 7 хиляди протестиращи. Над много от тях е упражнявано полицейско насилие както по време на арестите, така и в затвора, където има данни за изтезания.
В знак на солидарност към протестиращите жителите на Литва образуваха 35-километрова жива верига от Вилнюс до границата с Беларус, хванати за ръце. Според организатора на акцията - журналиста Андриус Тапинас, около 50 хиляди души са участвали в събитието, наречено „Пътят към свободата“.
Лукашенко брани себе си с автомат и цензура върху медиите
Каролина Касабова
Каролина е момиче, което живее по ноти. Сутрин пие кафето си с мляко и музика, през деня чува мелодии в клаксоните на автомобилите, в скърцането на трамваите по релсите, в стъпките на минувачите, в ремонтите на пътищата, във вятъра, който гали клоните на дърветата. Вечер пее в дует с голямата си любов - Града. Понякога му изневерява с някой самотен плаж или достолепен планински връх, но накрая вин...