Общество

Златен медал от Токио 2020 за ансамбъла ни по художествена гимнастика!

Токио 2020

Снимка: Jamie Squire/Getty Images

Ансамбълът на България по художествена гимнастика убедително поведе на финала на многобоя на Олимпийските игри в Токио и заслужено получи златния медал. Силно представяне, сложни съчетания и динамика - това беше ключът към поголовния успех на отбора.

Българките получиха обща оценка от двете ротации 92.100 точки и завършиха далеч пред останалите осем отбора, класирани на финал. Второто място заеха руските състезателки, следвани от италианките и от отбора на Китай.

Гимнастичките първо представиха съчетание с пет топки, а във втората ротация играха на три обръча и две бухалки.

Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова - нека запомним тези имена.

Те ни отведоха на първото място на почетната стълбичка в последния ден от Олимпиадата. Българският химн прозвуча, а сълзите и на грациите, и на зрителите пред екрана потекоха. Сълзи на щастие и благодарност. Триумф на грацията и спорта.

Това е първото за гимнастиката ни злато от Олимпиада и третия златен медал от Токио 2020 за България. Олимпийските игри, които ще запомним не само с безпрецедентните мерки срещу Covid-19, но с факта, че всеки медал, спечелен за страната ни, бе отвоюван от жени.

Вдъхновяващият успех на българските спортистки изпълни сърцата ни с топлина, благодарност, но и с една такава сладка гордост. Защото жените на България са шампионки! Жените на България са сила!