Общество

Златна Стилияна Николова в Атина

Звездното представяне на Стилияна Николова на Световното първенство от 2022 г- в София
Снимка: Luca Agati/LiveMedia/NurPhoto via Getty Images

Българската гимнастичка Стилияна Николова спечели златен медал във финала на топка и взе бронз на лента на Световното първенство по художествена гимнастика в Атина. Николова получи 34.450 точки за перфектно изиграното си съчетание и така изпревари конкурентките си италианката София Рафаели (с 31.600 пункта) и  Борян Калейн с (28.950 точки).

На лента Стилияна Николова допусна грешки и остана трета на почетната стълбица с 29.000 точки. Боряна Калейн остана 7-ма с оценка от 27.800. Извън челната тройка останаха и двете в съчетанията с обръч, в които допуснаха много грешки. Така златото отиде при София Рафаели с 33.000 точки.

На 6-а позиция финишира ансамбълът ни на финала със съчетание с 5 обръча, съобщи БНТ. Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова допуснаха груби грешки в началото на съчетанието и бяха оценени с 30.800 точки, докато златото отиде при състава на Израел, който получи за изпълнението си 34.900 пункта.

Във финала на три ленти и две топки българките отново имаха неточности и това им отреди седмо позиция в подреждането с резултат от 26.500 точки. Шампионки на този уред станаха гимнастичките на Италия с резултат 30.650 пункта.

По този начин България приключва състезанието в гръцката столица с общо пет медала - един златен, два сребърни и три бронзови.