От А до Ям

12 факта за пицата, които може би не знаете

Пицата е една от международно признатите емблеми на Италия, притежаващи почти култов статус. Готови сме да се обзаложим, че обичате пица, но знаете ли всичко за нея?

12 факта за пицата, които може би не знаете

Пицата е една от международно признатите емблеми на Италия, притежаващи почти култов статус. Готови сме да се обзаложим, че обичате пица, но знаете ли всичко за нея? Като любителки на пица (и уви, чести консуматорки на това божествено и крайно недиетично блюдо), знаехме основната информация за пицата, нейния произход, защо пицата с домати, моцарела и босилек е известна като “Маргарита” и че пицата лесно може да се приспособи към личните ни вкусове. Но има и съвсем неизвестни факти за сложния произход и древните вариации на това парче гарнирано тесто. Както с всичко в Италия, и тук нещата не са толкова прости, колкото може би изглеждат.

1. Кралица Маргарита

Както твърди легендата, царствената пица “Маргарита” (класическа базова пица с моцарела, домати и босилек) – този символ на Италия, носещ цветовете на нейния трикольор, представляващи обединението на страната, е бил кръстена съвсем случайно. Пицарят Рафаеле Еспозито от пицария “Pietro... e Basta Così” (която е основана през 1780 г. и все още съществува под името “Бранди”) е призован през 1889 г. да направи пица за италианския крал Умберто I и съпругата му Маргарита Савойска, отседнали в двореца Каподимонте близо до Неапол. Рафаеле приготвил за случая три различни версии и този, който предпочела Маргарита, бил именно пицата с домати, босилек и моцарела. Когато го попитали как се казва ястието, Еспозито, който си падал галантен кавалер, отговорил “Маргарита”. Така се родила култовата пица. (Допълнителен любопитен факт: кралица Маргарита е баба на българската царица Йоана, съпругата на цар Борис ІІІ.)


2. Кралското одобрение

Историята на пицата “Маргарита” не свършва дотук. Утвърждаването на Рафаеле Еспозито като ненадминат цар на пиците е потвърдено и със специален документ – писмо от кралския иконом с изявлението: “Имам честта да потвърдя, че трите вида пица, създадени от Вас за Нейно величество Кралицата, бяха оценени като превъзходни.” Писмото е от 11 юни 1889 г. и все още виси в пицария “Бранди” в Неапол.


3. Франческо де Буркард, биографът на пицата

Неаполитанецът от швейцарски произход Франческо де Буркард е написал книга, озаглавена “Usi e costumi di Napoli e contorni descritti e dipinti” (“Обичаи и привички от Неапол и околностите”), публикувана през 1858 г. В нея откриваме неофициална версия на историята за любимата “Маргарита”. Кулинарният хроникьор на Неапол отбелязва, че макар традиционната пица да се подправя с мас (!), босилек и сирене моцарела (както и други сирена), опцията за добавяне на горещ доматен сос също е често срещано явление. С което, волно или неволно, оспорва авторството на Рафаеле Еспозито.


4. Ние обичаме и калцоне

Много от нас хранят дълбока привързаност към гигантските затворени пици калцоне с тяхната вкусна плънка, обвита в разтопено сирене и обилна заливка от доматен сос. Калцонето също може да се похвали с древен и традиционен произход, също документиран от де Буркард (този приятел добре си е поживял в Неапол), което го прави съвременник на отворените пици, завладели вече целия свят.


5. Подносът от пица

Това е може би едно от най-добрите открития на древността, съперничещо дори на колелото. Пицата всъщност е била използвана като поднос, който е можело да се изяде накрая. За съжаление, това гениално изобретение не се използва днес (обявяваме се за преоткриването му). В много случаи, от “Енеида” на Вергилий (където Еней завършва обяда, като изяжда чинията си), та чак до римските летописи назад във времето, намираме данни за фокачата – предшественик на пицата, датиращ от времето на Древен Египет. Тя се е използвала като основа за ястия със сосове.


6. Древен произход

Всъщност пицата има древноегипетски корени, датиращи до времената, когато са я правели с брашно от така модерния напоследък лимец. Първото документирано споменаване на пицата обаче е от много по-късно – от 997 г., в договор за наем за мелница на брега на река Гариляно в Лацио, в който като част от плащането са включени по 12 пици за всяка Коледа и Великден. Онова, което през 997 г. се е наричало “пица”, вероятно е било по-скоро фокача или питка. То започва да наподобява познатата ни днес вкусотия чак през 1570 г., когато Бартоломео Скапи, личен готвач на папа Пий V, описва рецепта за тесто (по-сладко от съвременното), което е можело да бъде гарнирано с абсолютно всичко по желание на клиента.


7. Благородната пица

До средата на ХІХ век пицата е основна храна на простолюдието, но я обичат и благородниците, като в двора на Бурбоните са били сервирани различни нейни версии с помпозна гарнитура. Легендата твърди, че крал Фердинанд IV поръчвал да му пекат пици в пещите на Каподимонте, принципно предназначени за обработка на керамика.


8. Бялата пица

Доматите са пренесени в Италия едва през втората половина на ХVІІІ век, което означава, че преди това не е имало рагу, лазаня, пармиджана, салата капрезе или пица във вида, в който ги познаваме днес. След като са въведени доматите, сосът е бил заливан отгоре върху другите съставки, а не като база на подправките, както правим днес.


9. Световен рекорд на Гинес

На 20 юни 2015 г. на Световното изложение в Милано италианската Национална асоциация на майсторите на пица опече най-дългата пица в историята. В проекта участваха 2 тона тесто, 2 тона моцарела, 1,5 тона доматен сос, 150 литра студенопресован зехтин, 30 кг мая, 5 фурни, 40 души носачи, 80 пицари и 200 доброволци. Резултатът бе дълъг почти 2 км, по-точно 1595 метра и 45 сантиметра.


10. Пицата като улична храна

В Неапол можете да поръчате нещо, наречено “пица портафолио” (буквално “пица портфейл”). Какво е то? Много просто – нормална кръгла пица, която е сгъната на четири и можете да я ядете в движение, разглеждайки забележителностите на този прекрасен град (или напът за работа, или напът за вкъщи, докато пазарувате, или напът за плажа или където пожелаете). Ужасно цивилизовано, нали?


11. #Pizza

Проучване на Photoworld е установило, че пицата е най-публикуваната в Инстаграм храна в Ню Йорк сити. Всъщност публикуваните на територията на целия Ню Йорк (не само ситито) постинги с хаштаг #pizza съставят 6,1% от всички #pizza постинги по света. Нюйоркчаните пускат три пъти повече #pizza снимки в Инстаграм от жителите на Неапол (2,1%), а ако към последните добавим и тези от Рим, Милано и Болоня, нюйоркските пак ще са повече. Истинско свидетелство за международното признание към пицата.


12. Най-скъпата пица на света

Ако притежавате излишни пари, които да потрошите, както и любов към пицата, обадете се на виртуозния майстор на пица Ренато Виола (италиански готвач с впечатляваща външност, понастоящем пребиваващ в Маями). Неговата пица “Луи XIII” ще ви струва 12 000 долара. Тя е гарнирана с три вида хайвер, червени скариди, средиземноморски омар и морски цикади. Пицата върви с коняк “Реми Мартен” и шампанско “Круг”, реколта 1995 г.