Какво трябва да предприемем, ако искаме да водим съзнателен живот и да действаме в тази посока дори от нашата собствена кухня?
„Доброто хранене започва у дома и едно от най-важните неща, които можем да направим за бъдещето на планетата, е да сведем до минимум километрите - нашите основни продукти трябва да бъдат локалните храни, които се отглеждат в страната, в която живеем“ - съветва Патрик Холдън, директор на синдикат за устойчива храна.
Друг основен принцип е да направим всичко възможно, за да разберем историята зад това, което стига до чинията ни - било то растение или животно: „Ако знаете кой е произвел храната ви, те ще се отчитат пред вас и е по-вероятно да се грижат за тях“ – споделя той. Ръководство, което да ни помогне за случаите, в които искаме да предприемем здравословна тактика към света, споделят от Гардиън.
Местно отглеждани зеленчуци (пресни, ферментирали или мариновани)
Селското стопанство е нещото, което трябва да подкрепим и да се образоваме относно това какво означава сезонност. Ягодите, отглеждани в оранжерии и парници през февруари, едва ли са правилната стъпка. От друга страна - свежата комбинация от пресни сезонни продукти и култивирана продукция са отличен избор. Важно е да търсим най-прекия път към храната си. Ако не сме в състояние да я отглеждаме сами, можем да потърсим местния фермерски пазар или възможности за поръчки от близки села. В случай че се наложи да пазаруваме от супермаркети, е добре да се опитаме да не купуваме храни, които се протягат съблазнително извън сезона си.
Има още...
Михаела Грънчарова
Обичам устойчивото във всичко – в начина на живота, в разумното хранене, както и във взаимоотношенията с хората. Харесва ми да чета, но не за да избягам от реалността, а за да намеря начини да я направя по-хубава. Опитвам се да гледам от слънчевата страна на живота с щипка самоирония, усмивка и развълнувани очи.