От А до Ям

7-те хранителни навика на високоефективните градски момичета

Ние сме това, което ядем, а ядем онова, което сме свикнали, по начина, по който сме свикнали.

7-те хранителни навика на високоефективните градски момичета

Ние сме това, което ядем, а ядем онова, което сме свикнали, по начина, по който сме свикнали. Навикът е дълбоко вкоренен модел на поведение, който трудно се гради и още по-трудно се променя. Но има навици, които си струва да положим усилие да създадем и култивираме, защото те правят живота ни по-качествен и по-пълноценен.

Когато става въпрос за хранене, навикът е онова, което определя какво, как и защо ядем. И пак много често навикът е причина затова да бъдем здрави или болни, слаби или пълни, харесвани и харесващи се или нехаресвани и нехаресващи се. [[more]] В забързаното ежедневие на едно съвременно градско момиче доброто хранене често е лукс, който тя пропуска. Но пропускът си има своя цена и се плаща под формата на излишни килограми, целулит, повяхнала кожа, загуба на самочувствие и сексапил, и още по-лошо – различни заболявания.

Колкото и да е трудно да се храните добре, когато от сутринта се качвате на бързата въртележка с кратки спирки „детска градина“, „офис“, „химическо чистене“, „козметичен салон“, отново „детска градина“, „супермаркет“, „приятелки“, „съпруг“, „къща“, „социална мрежа“ и т.н., съществуват 7 прости хранителни навика, които високоефективните градски момичета могат да превърнат в част от своето ежедневие, за да са по-здрави, по-слаби и по-красиви!

1. Никога не пропускайте закуската – леката и балансирана закуска е важен елемент от здравословния модел на хранене, защото събужда метаболизма и гарантира, че няма да сте прегладнели на обяд. Обикновено работещата жена обядва извън дома, където има ограничен избор на добра храна. Ако сте хапнали нещо полезно и засищащо за закуска у дома, ще сте в състояние да контролирате апетита си на обяд и да се задоволите с по-лек обяд, отколкото, ако сте изкарали дообеда на кафе и обядът е първото ви хранене за деня.
 
2. Винаги имайте в себе нещо за хапване – дамската чанта е не само красив аксесоар, а и нашата малка преносима къщичка. Намерете място сред козметичния несесер, чадъра, телефона, ключовете, снимките на децата, касовата бележка отпреди година (?!) и полуотвореното пакетче с изсъхнали мокри кърпички (нали това не се случва само на мен?!), да сложите и някой плод или пакетче със сурови ядки, малък сандвич или домашно-приготвен мъфин. Така, ако през деня почувствате остър пристъп на глад (случват се такива неща!), няма да сте принудени да го задоволите с вафла от близкия клек-шоп, а ще имате в себе си много по-добра алтернатива.
 
3. Пийте вода. Много вода – добре хидратираният организъм е здрав организъм! Освен това често пъти бъркаме жаждата с глад и вместо да пием вода, посягаме към храна. Където и да сте, имайте със себе си чаша или стъклено шише с вода и не забравяйте да пиете от тях!
 
4. Дъвчете. Дъвчете. Дъвчете – как ядем е дори по-важно от това какво ядем. Разграждането на храната, започва още в устната кухина. Ако не дъвчете добре и пропуснете тази стъпка от храносмилателния процес, натоварвате ненужно останалите органи от храносмилателната система. Внимателното сдъвкване на храната забавя храненето и дава възможност на сигнала за ситост да стигне до мозъка ви преди да сте преяли.
 
5. Никога не яжте нещо, което баба ви не би разпознала като храна – хранителната индустрия днес е именно това – индустрия! Нейната цел не е да произвежда храна, а да прави пари. Затова и много от продуктите на тази индустрия са създадени, така че да обслужат тази цел като имат дълъг срок на годност, примамлив цвят, вкус и аромат, и водят до хранително пристрастяване. Всичко това се постига с помощта на различни овкусители, подобрители, оцветители и консерванти, някои, от които имат съмнителен ефект върху здравето. Най-простият защитен трик, който можете да приложите при пазаруване, е да четете внимателно етикетите на храните, които купувате и ако там има нещо, което собствената ви баба не би разпознала като храна, просто не го купувайте!
  
6. Научете се да готвите – домашната храна, дори приготвена с продукти от магазина, е винаги по-добър избор от купената. Не само защото знаете и можете да контролирате какво точно има в нея, а и защото сте вложили собствената си енергия в приготвянето й. Допълнителен бонус е, че домашната храна е по-евтина. А и, момичета, любовта на мъжа все още минава през стомаха! Превърнете готвенето в секси преживяване!
 
7. Не изпитвайте угризения. Никога! – На последно място, но не и по важност, е навикът никога да не се обвинявате за някой хранителен избор, който сте направили. Не забравяйте, че колкото и да се стараете, винаги ще има случаи, когато ще направите компромис и ще хапнете нещо, което не отговаря на собствените ви представи за добра и полезна храна. Независимо дали това ще е ваш избор заради вкуса на някоя желана храна  или липса на избор, защото в този момент нямате достъп до друга храна, приемете го и не се обвинявайте. Един от най-полезните и здравословни навици, който си струва да усвоите, е способността да се обичате и да си прощавате – той ще улесни приемането и прилагането на всички останали навици!

За автора:
Магдалена е хранителен терапевт. Работи предимно с жени – бъдещи майки, жени с фертилни проблеми, със заболявания на репродуктивната система или просто с дами, които искат да се хранят по-добре и да повишат качествотo си на живот. Научете повече на www.magipashova.com.