От А до Ям

Английски бананов кейк за чай

Доскоро си мислех, че “банановият хляб”, както е истинското му име, е добро и старо британско имперско изобретение – почти толкова старо, колкото и добрата стара Англия. Той обаче е изобретен в Америка, и то не в британската имперска епоха, а през 30-те години на ХХ век

Английски бананов кейк за чай

След коледно-новогодишните гастрономически вакханалии, които тъй или иначе застигат всяка от нас в кухнята, ми се иска да ви предложа един неангажиращ, семпъл сладкиш, който става за лека детска закуска и е все пак достатъчно екзотичен за нашия вкус, за да впечатли дори старите приятелки на следобедно кафе.

Доскоро си мислех, че “банановият хляб”, както е истинското му име, е добро и старо британско имперско изобретение – почти толкова старо, колкото и добрата стара Англия. Само като чуя “бананов хляб”, си представям нещо, купено от колониала. Баба ми така наричаше големия квартален магазин, ясно защо – защото там се продават стоки от “колониите”, нищо че България никога не е имала такива. Британците – народ с богати традиции в колонизирането, ползват този кейк за компаньон на чая си с мляко. Той обаче е изобретен в Америка, и то не в британската имперска епоха, а през 30-те години на ХХ век, в периода на Голямата депресия, когато на домакините се свидело да изхвърлят презрелите банани и измислили как да ги оползотворяват.

Кейкът не е много сладък, от бананите става леко влажен, като престои, и според мен си върви идеално и с кафето във всичките му разновидности, а, както установихме с една компания наскоро – и с немско греяно вино с канела и джинджифил.[[quote:0]]

250-300 г пълнозърнесто брашно
(или бяло с 2 супени лъжици пшенични трици)
100 г масло
150 г захар
2 яйца
3 средно големи презрели банана
100 г едро смлени орехи
1/2 чаена лъжичка сол
1/4 чаена лъжичка сода за хляб
1/2 чаена лъжичка суха мая

Брашното, содата, маята и солта се разбъркват добре заедно. Бананите се смачкват на пюре в кухненска резачка или робот. Маслото се разбива със захарта на крем, после се прибавят яйцата и се разбива всичко с миксер на бавната скорост, като се добавя по малко от брашнената смес. Накрая се добавят и бананите и разбиването продължава. Тестото трябва да е малко по-гъсто отколкото за обикновен кекс, така че може да добавим още малко брашно накрая. Важно е да е пълнозърнесто, защото триците попиват влагата от бананите и няма опасност кейкът ни да е глетав.[[more]]Пече се в кръгла формичка за кекс с диаметър 16-17 см и дупка или в продълговата тавичка. Формата трябва да се намаже много тънко с олио (с четка или салфетка) и да се поръси с галета – въртим я, докато галетата полепне равномерно по стените и излишната изтръскваме навън. Сипваме тестото в нея и печем на предварително загрята до 180 градуса фурна. Първите 20 минути не отваряме вратичката за нищо на света! После намаляваме до 150-160 градуса и печем, докато хлябът покафенее отгоре. Пробваме с клечка за зъби или шишче дали не полепва тесто. Като се опече, вадим кейка от фурната и чакаме 3-4 часа да изстине напълно. След това вече може да го извадим от тавичката и да го украсим по свой вкус – аз просто го поръсих с пудра захар.

Правя и един постен вариант на тази рецепта (на снимката долу), като замествам кравето масло с кокосово и яйцата с около 100 мл соево или оризово мляко. Разлика във вкуса почти няма – уханието на бананите е над всичко. Но трябва да го поднесем най-рано след 24 часа, иначе точно то се губи.