От А до Ям

Ароматни мъфини с тиква и шоколадов чипс

Сбогуването с октомври е като сбогуването с лятото. Не искам да го пусна! Искам да задържа топлотата, пъстротата, ниските галещи лъчи на слънцето, стъпките сред листата, аромата на дюли, на печени кестени, на горска шума, мекотата на първите плетени пуловери, опушените вечери, семейните уикенди...

Ароматни мъфини с тиква и шоколадов чипс

Сбогуването с октомври е като сбогуването с лятото. Не искам да го пусна! Искам да задържа топлотата, пъстротата, ниските галещи лъчи на слънцето, стъпките сред листата, аромата на дюли, на печени кестени, на горска шума, мекотата на първите плетени пуловери, опушените вечери, семейните уикенди...

Но октомври си отива и единственото, което мога да запазя, е част от вкуса му – на печена тиква, на ябълки, на канела и индийско орехче, на джинджифил и кардамон, на домашност!

Букетът от тези вкусове се преплита в малките кексчета (мъфини) с тиква и шоколадов чипс, чиято рецепта ви предлагам днес. Най-хубавото при тях, е че част от съставките в рецептата могат да се изменят, без това да променя особено вкуса й.

Правя мъфините с пълнозърнесто брашно от спелта, защото то е с по-ниско съдържание на глутен и съдържа фибри и минерали, които липсват в бялото брашно. Спелтата е една от най-древните зърнени култури, далечен братовчед на познатата ни пшеница и употребата й при печенето на хляб се споменава дори в Библията! Има леко изразен ядков вкус и може да замени пшениченото брашно в почти всички печива. Поради по-ниското съдържание на глутен, не е толкова еластична и печивата ви няма да станат толкова въздушни, но при всички случаи, ще са по-здравословни. Спелтата е богата на витамин В2, манган, тиамин, ниацин и мед. Това я прави особено полезна за хора с мигрени, артериосклероза и диабет.

Използвам естествен подсладител – фурми, което снижава гликемичния индекс на мъфините и ги прави подходящи за малки деца, бременни жени, както и за всички избягващи захарта, включително диабетици.

Предпочитам олио от гроздови семки заради високата му точка на кипене. [[more]] При нагряване голяма част от течните мазнини стават канцерогенни, затова при печива е добре да се използват животински мазнини (като пречистено масло – гхи), кокосово масло или олио от гроздови семки. Зехтинът също е допустим, но изисква по-ниска температура на печене и като цяло го предпочитам за салати.

Определено гласувам доверие на не-животинското мляко, заради химикалите, антибиотици и хормоните, които могат да присъстват в състава на индустриално произведеното прясно мляко (писали сме по темата и преди).

В случай, че искате да си хапвате от тези мъфини по време на коледните пости, може да замените яйцето с 1 с.л. семена от чия (или смляно ленено семе), разтворени за 15 минути в 3 с.л. вода.

И накрая, когато ги правя за 9-месечната ми дъщеря, използвам смес от безглутенови брашна, към които прибавям 1 с.л. ксантанова гума и пропускам да добавя шоколадовия чипс. Ксантановата гума е ползахарид, който се получава при ферментацията на захар от зърнени култури. При печенето на хлебни изделя без глутен подобрява структурата и намалява разпада. Можете да я намерите в магазините за здравословни храни.

Така че, вариации на рецептата – много! Създайте вашата и ще се радваме да споделите как се е получило! [[quote:0]]

(за 12 мъфина)
1 ½ чаша пълнозърнесто брашно от спелта
1 ч.л. бакпулвер
1 с.л. сода
1 ч.л. микс от сладки подправки (канела, индийско орехче, кардамом, сух джинджифил и карамфил)
1 яйце
¾ чаша пюре от тиква (печена и пюрирана тиква)
¾ чаша пюре от ябълка (печена и пюрирана ябълка)
¾ чаша обезкостени фурми
¼ чаша олио от гроздови семки или зехтин
1 чаша не-животинско мляко (бадемово, кокосово, овесено, оризово и т.н.)
¾ чаша шоколадов чипс или начупен на парчета черен шоколад

 

Всички сухи съставки (без шоколадовия чипс) се смесват в една купа, а всички мокри в друга. Мокрите се добавят към сухите, забърква се гъсто тесто и се разпределя във форма за мъфини.

Пекат се на 180 градуса около 40 минути, докато при опит с клечка по нея не полепват трохи.

За автора:
Магдалена е хранителен терапевт. Работи предимно с жени – бъдещи майки, жени с фертилни проблеми, със заболявания на репродуктивната система или просто с дами, които искат да се хранят по-добре и да повишат качествотo си на живот. Научете повече на www.magipashova.com.