От А до Ям

Бавното готвене и телешки гърди в гърне

Бавното готвене има неоспорими предимства - лесно, здравословно и ароматно. Лесно, защото можете да сложите всички продукти в съда, без да ги обработвате предварително. Здравословно, защото можете да сложите наполовина по-малко мазнина от обикновено - заради създадения от похлупака влажен микроклимат продуктите няма да се залепят. Ароматно - защото ароматите на всички продукти се отделят плавно и се съчетават под похлупака в една вълшебна смес, която прониква във всички продукти.

Бавното готвене и телешки гърди в гърне

Бавното готвене има неоспорими предимства - лесно, здравословно и ароматно. Лесно, защото можете да сложите всички продукти в съда, без да ги обработвате предварително. Здравословно, защото можете да сложите наполовина по-малко мазнина от обикновено - заради създадения от похлупака влажен микроклимат продуктите няма да се залепят. Ароматно - защото ароматите на всички продукти се отделят плавно и се съчетават под похлупака в една вълшебна смес, която прониква във всички продукти.[[more]]Чела съм, че дори да се сложи по-малко месо, ароматът му напоява останалите съставки толкова ефикасно, че не се усеща разлика. Така че бавното готвене би могло да е и икономично. Не на последно място - чрез този метод можем да приготвим успешно телешко месо, което поради спецификите на българския пазар обичайно не се поддава на готвене и винаги остава жилаво - тоест, не е точно телешко...

Съвременните съдове като Crock-Pot са много популярни напоследък, но аз предпочитам проверените във времето глинени съдове. Имам един точно толкова голям и точно толкова удобен, колкото ми е нужно, за да направя любимите си телешки гърди със зеленчуци в гърне.

[[quote:0]]

1 кг телешки гърди без кост или 1,5 кг с кост
300 г гъби (печурки)
1 стрък праз
2-3 моркова
2 глави лук
1 винени чаши червено вино
2 супени лъжици доматено пюре или 4 доматен сос
500 г телешки бульон
3-4 супени лъжици олио или зехтин за готвене
3 скилидки чесън
4-5 стръка магданоз
2-3 стръка прясна мащерка или 1 чаена лъжичка суха
черен пипер и сол на вкус

В тиган с мазнината се запържват до златисто гърдите. Тази стъпка може и да се пропусне, но аз предпочитам да "запечатам" месото - става по-вкусно. Прехвърлят се в глинения съд и се добавят нарязаните на едро зеленчуци. Накрая идват доматеното пюре, бульонът, виното и подправките. Всичко се разбърква, затваря се и се пече 3 часа в предварително загрята до 150 градуса фурна.