Сокът от бъз е освежаващ и ароматен – истинска класика в знойните летни дни. Освен това е полезен, а оказа се, и изключително лесен за приготвяне. Бъзът цъфти през май и юни, така че сега е времето да изпробвате рецептата, която ще ви споделя.
Първата стъпка, разбира се, е да си набавите цветове от бъз. Най-добре е да ги наберете от екологично чисто място. Друга опция е да си ги закупите от пазара. От там нататък в интернет може да намерите най-различни рецепти и технологии за приготвянето на напитка от бъз. Количествата са по-скоро ориентировъчни и не е нужно да се спазват стриктно. В крайна сметка е въпрос на вкус, особено що се касае до количеството захар. Аз се спрях на рецепта за концентрат (сироп) от бъз, който допълнително се разрежда с вода преди консумация.
Необходимите продукти:
33 бр. цвят от бъз (аз сложих почти 40 за по-силен аромат)
3 кг кафява нерафинирана захар (може да замените с бяла в по-малко количество)
300 мл прясно изцеден лимонов сок (може и малко повече, на вкус)
3 л вода
Начин на приготвяне:
Цветовете на бъза са изключително нежни, затова е препоръчително да ги използвате възможно най-бързо, след като сте ги откъснали. Ако сте ги набрали от чисто място, не е нужно дори да ги миете. Задължително е обаче да ги проверите за буболечки.
Следващата стъпка е да разтворите захарта във водата на тих огън. След като получената течност изстине, я изсипвате в голям съд, по възможност стъклен (голяма тенджера също върши работа).
Добавяте лимоновия сок и цветовете от бъз и захлупвате съда. Оставяте тази смес да престои за 24 часа, като през това време трябва да я разбъркате няколко пъти, препоръчително с дървена лъжица. Накрая прецеждате течността с помощта на цедка или марля.
Сиропът се съхранява в стъклени бутилки в хладилник. Ако искате да има по-голяма трайност, може да стерилизирате бутилките. За да го консумирате, необходимо е да го разредите с вода – на вкус. Сервира се с няколко бучки лед и малко лимон за разкош.
Дина Карагяурова
С Дина пътищата ни се пресичат вече за втори път, може би за да се потвърди поверието, че съдбата среща хората винаги два пъти в живота. Явно така е трябвало. Пътят на Дина започва от родния Пловдив, минава през София, стига до Нюрнберг, после завива отново към София (където в рекламните среди е първата ни пресечна точка), преди отново да се слее с чаровните улички на любимия Пловдив. Тук Дина е с...