От А до Ям

Леки, пухкави, въздушни!

Според Larousse Gastrnomiqie лекият, пухкав като въздушен облак десерт, е започнал своето пътуване към любителите на сладки изкушения през 1791 г. от манастир близо до Кормери. Други смятат, че макароните дебютират на френска сцена още през 1553 г...

Леки, пухкави, въздушни!

Преди година или две в софийска сладкарница на витрината със сладкиши мернах неголеми, слепени две по две ярки сладки, под които надписът гласеше "Макарони". Обзета от любознателност (не съм от хората, които подминават интересните неща в кулинарията, особено сладките, с други думи съм и лакома, и любопитна), поръчах две - розова и резедава. Останах очарована от ненатрапчивия, топящ се в устата, въздушно лек вкус на бадем и нещо, бегло напомнящо познатите ми целувки.

От тази първа среща съм почитател и пропангандатор на този, както се оказа, популярен френски десерт.

За приготвянето му са необходими яйчен белтък, пудра захар, захар на кристали, бадемово брашно, оцветители за храна. За плънката обикновено се използва маслен крем, ганаш или конфитюр. Това е класиката, макар че съвремените знаменитости в кулинарното изкуство слагат и шоколад, кокос, меренге, малина...

Според Larousse Gastrnomiqie лекият, пухкав като въздушен облак десерт, е започнал своето пътуване към любителите на сладки изкушения през 1791 г. от манастир близо до Кормери. Други смятат, че макароните дебютират на френска сцена още през 1553 г., на сватбата на Екатерина Медичи с Хенри II и са дело на италианските сладкари, дошли в свитата на невестата.

По време на Френската революция две монахини кармелитки, намирайки убежище в Нанси, пекат и продават макароните, за да плащат за жилището си и придобиват известност като Макаронените сестри. Тогава десертът е все още без пълнеж и специални аромати.

От 1983 г. започват да ги слепват две по две, добавят се ликьори, подправки, конфитюри. В началото на 20 век Пиер Дефонтан, сладкар от "Ладюре", под името Пари Макарон, претендира за изобретяването на макароните, но и пекарят Клод Гербе твърди същото - неговият макарон е наречен "Гербе". Професорът по кулинарни науки от Станфорд Dan Jurafski казва, че правилното изписване е MacaRon Parisien или Le MacaRon Gerbet.[[more]]Веригата сладкарници от Париж "Ладюре" е известна с над 120-годишнта си история на приготвяне на макароните, но те вече отдавна не са привлегия само за Париж или Франция, а услаждат живота на любителите по цял свят.

Можете да приготвите и сами  този игриво-елегантен десерт,но внимавайте, той е по френски претенциозен и изисква точно спазване на указанията от рецептата, която сте си избрали:)