Казват, че с годините човек придобива лицето, което заслужава.
В Швейцария пък - че “човек е градинарят, а тялото е градината. Както си я поддържаш, такава ще е”. Разбира се, голяма роля играят и гените, но има логика и в горните твърдения. Несъмнено, начинът на живот и мислене се отразяват на външния ни вид и излъчване.
На пристанището в Миконос наблюдавах един селянин на средна възраст, който продаваше произведеното от него – домати, краставици, мини патладжани и риган. Той имаше това излъчване, което често търся в хората, но не толкова често намирам – благост, добронамереност и топлота, неподправеност...Не се сдържах и си купих от него зеленчуци, всичко беше на много ниска цена, не я увеличи, затова, че съм чужденка, а напротив, щедро ми сложи по няколко краставици, домати и парлаждани в повече...Не беше богат човек, личеше си. Искаше ми се и аз да направя нещо за него, но не исках да засегна по никакъв начин достойнството му... Само успях много да му благодаря, за което той ме удостои с най-благата и сияйна усмивка на света. За пореден път се замислих, колко малко трябва на човек за да е щастлив или да направи другите такива.
Много хора, започвайки да живеят здравословно, очакват чудеса, да се почувстват на момента здрави, пълни с енергия, със свежа кожа и атлетично тяло, но обикновено тези “чудеса” се случват след месеци, години...
Най-често в приказките се случват чудеса, по-рядко в живота и обикновено трябва да си ги заслужим.
“Здравето е най-ценното нещо на света! Да си здрав не е всичко, но всичко е нищо без него.”
Необходими продукти за 8-10 порции
Около 1.5 кг патладжани
800-900 г кайма
400 г лук (3-4 глави)
150-200 мл бяло вино
3-4 средно големи домата
1-2 скилидки чесън
1 кубче зеленчуков бульон
1 с.л. брашно
сол, черен пипер и мащерка на вкус
зехтин за запържване на патладжаните
Необходими продукти за сос Бешамел
500 мл прясно мляко
100 г настърган пармезан (или кашкавал по избор)
60 г брашно
30 г масло
20 мл зехтин
2 яйца
сол и индийско орехче на вкус
Начин на приготвяне
Лукът се запържва, добавя се каймата и се разбърква непрекъснато, за да не остане на големи топчета. Сипва се виното и като се поизпари се добавя брашното, обелените и нарязани на ситно домати. След 4-5 минути и чаша вода, бульонът, подправките и чесънът.
Къкри минимум 1 час, при необходимост се добавя още малко вода (достатъчен е и половин час, но вкусът на мусаката е много по-добър ако се готви по-дълго).
Патладжаните се нарязват на тънки лентички, посоляват се и се оставят в гевгир да се изцедят. Лентичките се попиват в кърпа или кухненска хартия. Запържват се до полуготовност. В тавичка с не по-голям размер от 30 на 22 см се нареждат патладжаните - един ред се редят на ширина, следвашия на дължина. Отгоре се разпределя каймата, заглажда се и се пече 30 минути на 180-190ºС.
За бешамеловия сос – загряват се маслото и зехтина, добавя се брашното, отдръпва се от огъня и се разбърква с телена бъркалка до пълно разтваряне. Връща се и на няколко пъти се сипва хладкото мляко, бърка се до сгъстяването му. Прибавят се подправките. Като се охлади сместа, се добавят (разбитите отделно с вилица) яйца и пармезана. Сосът се сипва върху мусаката и се връща във фурната за още 30 минути на 180ºС.
Ако харесвате повече заливка, можете да направите доза и половина бешамелов сос и да увеличите печенето с 5-10 минути.
Други рецепти на Петя можете да откриете на https://petiastiffler.com/wordpress/
Петя Петкова Щифлер
Кулинар и пътешественик, автор на книги и жена, която обича предизвикателствата. Ще е безкрайно щастлива, ако някои от рецептите й станат неразделна част от вашето ежедневно меню. Вярва, че нищо не може да ни се опре, ако имаме смелост, желание, подходящо настроение и подход, за да превърнем храненето в един незабравим момент за хората, които обичаме, и за нас самите. Други рецепти на Петя можете...