От А до Ям

Награди за експериментална коктейлна култура

Тази година за първи път страна от Източна Европа е поканена за участие в престижния конкурс Glenfiddich World’s Most Experimental Bartender, чиито финали ще се състоят в Дъфтаун, Шотландия.

България вече е част от световната коктейлна култура, а барманите ни са все по-търсени и канени за участия в международни събития.

Тази година за първи път страна от Източна Европа е поканена за участие в престижния конкурс Glenfiddich World’s Most Experimental Bartender, чиито финали ще се състоят в Дъфтаун, Шотландия.

Барманите, които взеха участие в българския финал, са сред най-добрите у нас. От тях журито очакваше не просто да създадат нова рецепта за коктейл, а да предоставят цялостно висококачествено преживяване. Участниците трябваше да творят с избран партньор от сферата на занаятите или изкуствата, с когото да създадат продукт, търсещ креативните граници на създателите си.

Смелостта да експериментират и увереността от опита и познанията бяха силите, които задвижиха четири двойки да се борят за следващия етап пред жури на изключителна висота: Димитър Димитров, един от най-добрите бармани в България; Слав Атанасов, известен гримьор и създател на 12 Magazine; Христо Запрянов, главен редактор на Esquire и Playboy и глобалният посланик на Glenfiddich, Струан Грант Ралф.

Първи се представиха двойката Никос Хляпас и шеф готвачът Цветомир Николов, които поднесоха ескплозивна комбинация между аперитивен коктейл и рибно ястие. Следваха Галин Ганчев и дърворезбарят Михаил Ненов, които представиха своя собствена мини Solera система, направена от български бял дъб.

Драгомир Иванов и фотографът Вера Гоцева освен експериментален коктейл предложиха на журито и бърз курс по смартфон фотография, а след тях съвместното си творение представиха Михаил Узунов и коренопластът Стефан Чаушев, които бяха изготвили специална инсталация, през която премина последният иновативен коктейл за вечерта.

След три часа оспорван финал глобалният посланик на Glenfiddich Струан Грант Ралф обяви победителите: Никос и Цветомир. Те ще преминат през вратите на дестилерията Glenfiddich в Дъфтаун през ноември, където ще имат възможност да усъвършенстват проекта си, преди да го представят на световния финал.

Glenfiddich определено е мястото за експеримент и постигане на нови върхове. Преминаването отвъд границите на познатото е философия на Glenfiddich още от създаването й през 1886 г., когато основателят на дестилерията Уилям Грант се устремява смело към неизвестното, за да създаде собствен семеен бизнес. Независимата дестилерия Glenfiddich още от самото начало носи в себе си новаторския дух, там се ражда и най-награждаваното едномалцово шотландско уиски в света.

Днес компанията за луксозни напитки се ръководи от петото поколение на семейството и произвежда някои от водещите световни брандове шотландско уиски като предпочитания по цял свят Glenfiddich, ръчно правените едномалцови уискита The Balvenie и третият най-продаван стандартен шотландски бленд в света - Grant’s, както и други световни марки като джин Hendrick’s, ром Sailor Jerry, текила Milagro, ирландското уиски Tullamore Dew и уиски Monkey Shoulder.

С подкрепата на Glenfiddich