От А до Ям

Ньоки с песто и маслини

Италиански дни

Ньоки с песто и маслини

Това е пост за земните хора. Земните хора правят чудото да смиряват и да правят околните по-добри. Това са хората, които се молят за хляба – те ще те посрещнат с покана да си набереш колкото и каквото пожелаеш от градината им и ще ти махат от пътя, когато си тръгваш, а домакинята ще се бави и няма да можете да си тръгнете поне половин час, докато накрая изгасиш мотора, защото ще бере букетче невен и ще изкопае коренче, за да си “захванеш” на балкона.

Земните хора са навсякъде еднакви. И в България, и в Италия. Влизаш през прага на двора им и насреща ти големи усмивки и  добри очи. И винаги първо ти показват лозето, градината. А когато седнеш на масата им на двора,  долита домакинята, постила покривката, пазеща следите от много изпито вино и вечери с приятели  и сгълчава мъжа си, че пак няма достатъчно столове...

Ето такива хора ще те нагостят с ньоки. И те ще са най-вкусните, които някога ще опиташ.

Ньоките /gnocchi/ са антично ястие, което е много типично за цяла Италия. Обикновено са от картофи, но има и такива само с брашно и вода, или с царевично брашно. В тестото могат да се добавят месо, треви, подправки, сирена, тиква, моркови и т.н. Като всяко ястие, подкрепяло хората през тежки времена, предоставя широко поле за импровизация и си е спечелило специален статут на масата на обикновените италианските фамилии. В Рим се ядат традиционно в четвъртък, във Верона пък са им отдали чест с един много важен петък в годината, в Лигурия казват „ в четвъртък шкембе, в събота ньоки“, а в Кампаня са част от празничната неделя, гарнирани обилно с неаполетанско рагу и моцарела.

Необходимите продукти за ньоки с песто и маслини:

За ньоките /3-4 порции/:

0,500 кг картофи

1 яйце

150 г брашно

сол на вкус

За соса:

3 с.л. песто

3 с.л. заквасена сметана

3 с.л. маслини

3 с.л. пармиджано

Картофите се измиват и сваряват ( най-добре на пара) без да са обелени. Когато са готови, се белят и пасират с вилица или преса.
Добавят се към брашното и яйцата. Омесва се меко, нелепнещо тесто. Разделя се на парчета и с ръце се правят фитили, дебели колкото един пръст. От тях се режат самите ньоки – малки парченца с дължина около 2 см. Поръсват се леко с брашно и се оставят да починат 20 минути.
Почивката е важна, защото в тези минути повърхността на ньоките леко изсъхва и това предпазва от отделяне на „лепилото“ по време на досега
им с врялата вода. [[more]]Докато съхнат, се напълва тенджера с 2 литра вода и се добавя 1 ч.л. сол. Когато водата заври, от ниско се изсипват ньоките, разбъркват се и се изваждат с дупчена лъжица след 3 минути.

Още горещи се смесват с продуктите за соса и се сервират веднага.