От А до Ям

„Светът изостава с три питиета“ - Хъмфри Богарт

„Светът изостава с три питиета“ - Хъмфри Богарт

Снимка: Pexels

Пиенето на коктейли е голямо удоволствие, но е важно да знаете няколко неща – какво да пиете и защо, къде да го пиете и с кого. В времената на коронавирус, ние, разбира се, трябва да го правим сами у дома. Но в скоро бъдеще...

''Сухо Мартини"

Има известно объркване как се пият коктейли. Както сред клиентите, така и сред барманите. Ако трябва да започнем с коктейла на коктейлите – "Сухо Мартини" – трябва да знаем няколко неща. Първо, можете да използвате само английски джин, второ, не използвайте "Мартини", а бял вермут. Според мен няма нужда от маслина в него и за бога, определено не три от тях. Ако все още настоявате да сложите нещо, трябва да изберете между маслина или лимонова кора. Не можете да ги имате и двете. „Да създаваш, е да избираш“, както е казал Ницше веднъж. Второ, по-добре е да охладите добре чашата, вместо да слагате твърде много лед в шейкъра – не искате да става твърде воднисто.

И щом като говорим за слагане на неща в "Сухо Мартини", мога да ви просветля, че ако сложите в него маринован лук, вече нямате "Сухо Мартини", а – коктейл "Гибсън". И сега големият въпрос – колко вермут? Имам приятел, който казва, че трябва да се обадите в някой бар в Австралия и да помолите бармана там да държи бутилка с вермут близо до телефона, докато поставяте телефона си близо до чашата за мартини. Нито повече, нито по-малко.

Има още...


"Маргарита"

Когато става въпрос за друго класическо питие – "Маргарита– също има някои неща, които трябва да знаете. Не се използва лимон, а прясно изцеден лайм. Първоначално се е смесвало с ликьор "Куантро", но аз предпочитам ликьор "Трипъл сек", който съдържа по-малко алкохол. След това стигаме до големия въпрос – със сол или без сол? Ценителите по целия свят са единодушни – без сол! Това е по-късно изобретение на някой хотелски бар в Ню Йорк. "Маргарита" трябва да се сервира не в чаша за "Сухо Мартини", а в ниска чаша и за последен път – без сол.

 

Има още...


Какво, къде, защо и с кого 

Когато става въпрос за това къде да пиете, е важно да знаете, че някои напитки могат да бъдат поръчани само на местата, откъде произлизат. Можете да пиете вино "Рецина", хапвайки печена риба на скара, или пък бренди "Метакса" заедно с кафето ви, но само ако виждате залеза и сте в Гърция. Не си взимате коняк в тъмен рок клуб по същата причина, както не си поръчвате морковен сок на такова място. Веднъж направих голяма грешка в бар в Маями. Сметнах, че е добра идея да си поръчам коктейла "Куба Либре". Барманът просто ме погледна и ако знаете какво имам предвид – не беше хубав поглед. Той каза: „Това е единствената напитка, която не сервираме тук, тъй като моите братя и сестри не са свободни, но ако се върнете, когато Кастро е мъртъв, а хората ми отново са свободни, ще се радвам да ви го приготвя за наша сметка". Той завърши думите си с „господине“ и може да се каже, че се почувствах малко глупаво. 

Не поръчвайте кафе след 18:00 часа, ако сте в някой от по-добрите барове. Все едно да питате дали някой хубав ресторант предлага кебапчетата. В баровете се пият напитки. Можете да пиете шампанско, когато сте влюбени, но и когато сте нещастни. „Предпочитам да плача в "Ягуар", отколкото в автобус“, както някога е казала старата ми приятелка Мей Уест.

Има също така някои коктейли, които никога не бива да си поръчвате. Ако сте облечена с хубава рокля и се намирате в изключително ексклузивен бар, да кажем – коктейлния салон в "Риц-Карлтън" в Лондон, не казвате на известния по-възрастен барман: „Може ли един коктейл "Крещящ оргазъм“. Също така не си поръчвате напитки като коктейла „Секс на плажа“ или питие с чадърче.

Веднъж видях мъж в София, който си поръча 21-годишно малцово уиски и "Кока-Кола". Когато му го сервираха, той сложи четири кубчета лед в чашата и я напълни с кола. Това уиски не е чакало 21 години, за да се отнасят с него по този начин. Не сте чакали 21 години да се лекувате така. Това е същото като да построите паркинг на мястото на "Александър Невски". Да превърнете Рилския манастир в пощенски офис. Не искате да правите това. Както баща ми казваше: „Глупостта е единственият грях, който не можеш да простиш“.

Има още...


Но ако все пак говорим за уиски, трябва да направим един избор. Трябва да решим дали ще искаме малцово уиски или зърнено уиски. Ако малцовото уиски е малка местна кръчма в Северна Шотландия, то то носи усещането за мокра вълна, катран и мъгливо време. То е като възрастните мъже – не говори много и със сигурност не обича чужда компания. В такъв случай зърненото уиски е голям градски бар, то е черен костюм, вратовръзка и бяла риза. То е тихото звучене на Франк Синатра, ароматът на пура и скъп парфюм.

Що се отнася до водката, няма как да не кажа, че ако джинът винаги трябва да е английски, конякът – френски, а уискито – шотландско, то тогава водката трябва да бъде руска или американска, въпреки че руските братя Смирноф започват да произвеждат водка в Америка. Ако сте истински сноб, можете да зачитате и френската водка, защото френската марка Grey Goose беше избрана за най-добрата водка в света. Със сигурност е най-скъпата.

Нямам нищо против водката, но аз предпочитам това, което е казала актрисата Катрин Деньов, когато са я попитали за трите най-добри неща в живота. Тя отговаря: „Чаша коняк преди и една цигара след”. Само искам да добавя, че тя, коняк Hennessy и цигара Gitanes наистина биха били трите най-добри неща в живота.

Автор: Johan Carlsson

 

Защо милениалите пият по-малко?