От А до Ям

Три идеи за предястиe за новогодишната вечеря

За мен вкусната храна е така наречената комфортна храна!

Този път направих за вас селекция от няколко непретенциозни, но пък страшно вкусни рецепти на Елена Миланова за предястия, които може да приготвите за новогодишната си трапеза. За мен вкусната храна е така наречената комфортна храна, а тези предястия са точно такива. Лесни, бързи и изпробвани. И мисля, че ще се харесат на всички гости и членове на семейството ви. Бон апети!

 

Брускета с песто от рукола, моцарела и прошуто

Необходими продукти за пестото от рукола:

3 шепи рукола (или една босилек и две рукола)
1/5 ч.ч. печени кедрови ядки
1/4 ч.ч. пармезан
1/2 скилидка чесън
1/5 ч.ч. зехтин

За брускетата:

3 филийки пълнозърнест хляб (80 г)
65 г моцарела
20 г прошуто крудо
3 ч.л песто от рукола
чесън
зехтин

 

Пестото може да се приготви по традиционния начин (в мраморно хаванче) - счуквате всички продукти, докато се получи едрозърнеста смес, към която се добавя внимателно и на тънка струйка зехтинът. Вторият, по-лесен и бърз начин, е да се смелят всички продукти в кухненския робот,  като добавяте зехтина.

За брускетата -загрейте силно оребрен тиган. Една глава чесън срежете през средата и я запечатвате за 2-3 минути. Това ще освободи още аромат, а чесънът ще омекне малко. Натъркайте всяка филийка с чесън и поръсете с няколко капки зехтин. Печете филийките, докато се зачервят краищата им и започнат да се образуват резки от печенето. Намажете всяка брускета с малко песто, наредете отгоре няколко парченца моцарела и завършете с тънко парче прошуто.


Картофи "Хаселбак"

Необходими продукти:

4 големи картофа
2 супени лъжици масло
2 супени лъжици зехтин
½ скилидка счукан чесън
копър
сол, черен пипер

 

Загрейте фурната на 220 градуса.

Измийте много добре картофите, отстранете наранените места, ако има такива, и ги подсушете.

С остър нож внимателно нарежете всеки картоф на най-тънките филийки, на които можете, като внимавате основата да остане цяла, и ги посолете.

В купичка смесете разтопеното масло, зехтина, чесъна, щипка сол и черен пипер. С четчица намажете половината от сместа върху всеки картоф.

Печете 30 минути. Извадете ги, намажете с останалата половина от сместа и продължете да ги печете още около 30 минути, като в последните 5-10 може да ги извадите и отново да намажете със сместа, ако е останала, или да поръсите с пармиджано или настърган кашкавал, ако сте решили да добавите сирене.

Сервирайте веднага.

 


Хумус с червено цвекло

Необходими продукти:

1 кутия сварен нахут (не изхвърляйте водата)
1-2 главички сварено червено цвекло (аз използвах готово вакуумирано)
1/4 ч.л. чесън (на прах)
1 с.л. сусамов тахан
1/3 ч.л. кимион (на прах)
сокът на 1 лимон
1/2 ч.л. сол
1 с.л. зехтин


Тайната на хубавия хумус е в пасирането – дълго и търпеливо. Дори да нямате качествен блендер, увеличете максимално времето на смилане, за да се получи пухкав гладък хумус.

Отцедете нахута от течността и я запазете. Подсушете главичките цвекло. Изсипете всички продукти в блендера и го пуснете в началото на слаба степен, като добавяте внимателно от водата на нахута, но само толкова, колкото да не спира пасирането. След 3-4 минути пасиране (с редовно спиране и разбъркване на полепналото по стените на блендера) хумусът с червено цвекло е готов.