От А до Ям

Вкусно по природа: Хумус с тиква

Подхожда със свежи краставици, моркови и целина стебла, хрупкави крекери и любим пресен хляб.

Вкусно по природа: Хумус с тиква

Снимка: Николета Колева

Не знам дали някога ще ми омръзне да възхвалявам готвенето с тиква и да експериментирам с нея. Сладкият вкус и кремавата текстура са невероятни. Отдавна искам да комбинирам хумус и тиква. Рецептите, които най-често съм срещала, са с варена, но печената има по-силен и леко карамелен вкус. Варенето разводнява вкуса.

Пекох я на едри парчета заедно с кората. Първо, защото така е лесно да се махне самата кора, и второ, защото печенето с кората прави тиквата по-вкусна.

Хумусът е универсално любима разядка. Опитвала съм какви ли не комбинации и вкусотии. Предполагам, че тази рецепта ще е добра и със сладък картоф. Ползвах сумак заради киселия му вкус, който балансира сладостта на тиквата.

Необходимите продукти:

300 г тиква
200 г сварен нахут
2 скилидки чесън
2 с.л. зехтин + допълнително за печене на тиквата
2 с.л. тахан
2 с.л. сок от лимон
1 ч.л. кимион
1 ч.л. червен пипер
½ ч.л. сумак
сол и черен пипер на вкус

 

Нарежете тиквата на едри парчета. Изчистете от семките. Останалата част, която няма да ползвате, приберете за друга рецепта. Наредете парчетата в тава. Омазнете добре тиквата със зехтин и малко сол.

Печете на 180 градуса около 30-40 минути или докато стане тъмнозлатиста с добре запечени краища. Добре е да обърнете парчетата един или два пъти по време на печенето за равномерно разнасяне на топлината. Щом е готова, оставете да изстине и после обелете с ръце кората.

В кухненски робот сложете всички съставки и блендирайте заедно, докато се смесят добре. Добавете солта, след като са смесени и опитате. В нахута и тиквата вече има сол. Ако добавите сол, преди да опитате готовата смес, има опасност да пресолите.

Подхожда със свежи краставици, моркови и целина стебла, хрупкави крекери и любим пресен хляб.

Гарниран с печени тиквени семки, маслини, сусам и кълнове.

Да се съхранява в хладилник до 5 дни.