Начин на живот

10 приказни пътувания с влак в Европа, едно от които е в България

Пътешествия сред природата, които остават в сърцата ни завинаги

10 приказни пътувания с влак в Европа, едно от които е в България

Снимка: The Guardian

Още от дете смятам, че няма по-вълнуващо и по-удобно пътуване от това с влак. И досега всяко лято се отправям с децата на голямо пътешествие с железниците, които най-малките очакват с трепет. Не искам да ви звуча като Грета Тунберг и да се опитвам да ви убедя в безспорните ползи за околната среда, ако заменим пътуването със самолет или кола с това с влак, а да ви потопя в романтичното пътуване с композициите, които монотонно потракват през планини и долини, показват чудни гледки към природните забележителности и малките населени места и дават възможност спокойно и приятно да стигнете до края на пътешествията си. 

Селекцията от маршрути с влак, които ще ви представя е на The Guardian, като най-интересното в нея е, че и българската теснолинейка Септември – Добринище попада в нея. Тя е свързана основно с удоволствието да се пътува сред природата, като разстоянията са до 200 км, а маршрутите отнемат между 1 и 2 час, като спомените, които оставят, са незабравими.

Мартини (Швейцария) – Шамони (Франция)

Тази трансгранична линия свързва швейцарския регион Вале с От Савоа във Франция, въпреки че реално обслужва международен железопътен маршрут и е наречена Mont-Blanc Express, реално е като шатъл, който преминава през северната страна на масива Монблан и така свързва стандартните влакови линии от двете страни на границата вече повече от сто години. Изкачвайки се от Мартини, ще можете да се полюбувате на вълшебната долина на река Триент, със скалистите пейзажи, гори, диви проломи и класически алпийски селца. 

Порто (Португалия) – Виго (Испания)

Фасадата на гарата Campanhã в Порто вдъхва невероятен, макар и тих авторитет с романските си прозорци и внушителния часовник. Тя е отправна точка за едно нежно и малко страшно пътуване към съседна Испания. Въпреки че маршрутът не е от най-използваните през последните 50 години, сега той предлага подобрена услуга и се радва на голям интерес от страна на туристите. Напускайки Порто, влакът обръща гръб към морето и се насочва на север през хълмове към района Миньо. Само час по-късно се разкрива величествена гледка към Атлантическия океан, докато влакът пресича река Лима, за да стигне до Виана ду Кащело. Кулминацията на пътуването е преминаването под Понте де Ранде (магистралата над Атлантика, която стига до Виго) и изминава последните си метри по крайбрежната улица на града.

И още ... 


Ница Танд (Франция)

Препоръчвам ви линията от Ница до Танд, откъдето можете да стигнете и до Кунео в Италия. Докато пътува през предградията на Ница, влакът преминава през внушителен дълъг тунел, за да стигне до долината Бевера и град Соспел. След това маршрутът се насочва на север, като се открива прекрасна гледка по пътя към планинския град Танд. Влаковете пътуват три пъти на ден в двете посоки.

Железопътна линия Арден (Люксембург)

Ако стартирате пътуването от Люксембург, скоро ще продължите на север нагоре по долината на Алзет към хълмистите Ардени, за да стигнете до природния рай Троасвиер. Железницата се изкачва към живописни клисури, красиви замъци и гъсти гори. Ако имате намерение да прекъснете пътуването си, Клерво е чудесно място за спирка. Но защо не просто да се возите чак до Троасвиер и обратно? Това е перфектната лятна вечерна екскурзия, но ако сте любители на намаленията, най-добре е да я планирате за месец март, когато ще можете да пътувате безплатно. Тогава в Люксембург градският транспорт е намален. 

И още ... 


Лимерик Джънкшън  Уотърфорд (Ирландия)

Ако пътувате с влак из Ирландия, в крайна сметка рано или късно ще ви се наложи да смените влаковете на Лимерик Джънкшън. Въпреки, че това е една от най-оживените гари, само шепа хора се озовават във влака, който се отправя на изток по разклонението до Уотърфорд. В страна, благословена с много прекрасни железници, този селски маршрут е един от най-хубавите, защото през по-голямата си част следва красива долина и завършва с впечатляващо влизане във Уотърфорд. Замъци, атрактивни крайпътни градове и красива природа – това е, което прави пътешествието по маршрута толкова специално.

Мадрид Авила (Испания)

Гара "Принсипе Пио", на северозапад от центъра на Мадрид, би била необичайна отправна точка за пътуване в западна Испания, ако не беше старата железопътната линия до Авила, която пресича крайбрежните индустриални райони на Мадрид, за да се изкачи към Сиера де Гуадарама. Изведнъж отдясно се открива великолепна гледка към манастира Ел Ескориал. Този изглед е прелюдия към един час божествено пътуване, докато влакът се движи през пустошта. Говори се, че там има само два сезона. Лятото трае един месец, а след това идват 11 месеца зима.

И още ...


Вернигероде  Брокен (Германия)

Преди обединението на Германия през 1990 г. планинската зона Брокен е била изключително и само регион, ползван от военните и достъпът е бил забранен за цивилни. Точно преди 30 години 6 000 източногерманци се качват на върха, като го "връщат" на обикновените хора. Не след дълго обществената железопътна услуга, която е била спряна през август 1961 г., е възстановена. Влаковете се изкачват от Вернигероде до безплодната планина, която често е силно ветровита.

Железопътна линия Тепла (Чехия)

Перлата на чешките спа курорти – Карлови Вари, разчита на лечебните води от извори на долината Тепла. Местните и гостите на Чехия използват влака, за да стигнат до друг курорт – прочутите Марианске Лазне. Няма нищо друго освен лежерното пътуване с железопътен транспорт, което да съживи уморените тела и разтревожените умове. Железопътната линия от Карлсбад до Мариенбад – както са били известни курортите близнаци, когато линията между тях е завършена през 1898 г. , е едно от достиженията на Хабсбургите. Седнете, отпуснете се и се насладете на хълмистия маршрут. 

И още .. 


Оулу – Куопио (Финландия)

Прекрасен туристически маршрут от Оулу до централна Финландия, като влакът се движи на югоизток от вътрешността на Каяни до Куопио, "играейки на котка и мишка" с река Оулу, като се откриват невероятни гледки сред езера и гори. По средата е Каяни, чиято дървена станция е боядисана в приглушени нюанси на сиво и кремаво. На юг от Каяни влакът минава покрай ферми и къщи с китни огради, а внушителните дървени църкви по маршрута добавят още магия на пътуването.

Септември – Добринище (България)

Единствената функционираща жп линия с междурелсие 760 мм в България е по линията Септември – Велинград – Добринище. Теснолинейката е и сред най-интересните железопътни линии в Европа, като от начална до крайна спирка маршрутът е точно 124, 7 км. Тя свързва Горнотракийската низина, Родопите, Рила и Пирин, като от Септември до Велинград линията минава по красивото дефиле на Чепинска река. Линията се устремява към Аврамовата седловина, която разделя Рила и Родопите. Именно там се намира и най-високата гара на Балканския полуостров – гара Аврамово, на 1267 м над морското равнище. След това по поречието на река Места теснолинейката достига до Разложката котловина, в полите на Пирин, където е и крайната гара – Добринище.

 

Влакът срещу самолета – как пътуват европейците?