Начин на живот

Дъблин за момичета: Библиотеките

Това е един цял свят – огромен, страхотно интересен и пълен с чудеса.

Дъблин винаги е добра идея, особено напролет, когато навсякъде цъфтят нарциси, градът е зелен и дружелюбен, а хората на "Темпъл бар" вече са на улицата, където се пее и крещи на воля.

Аз и приятелките ми не сме сред най-видните консуматори на бира и макар че се отчетохме с по един "Гинес", интересът ни по-скоро беше в други посоки. И нали сме от Неделния книжен клуб, обиколихме всички библиотеки.

Оказа се, че освен световноизвестната библиотека на колежа "Тринити" в Дъблин има още два музея, посветени на книгите, и те са не по-малко забележителни.

 

Библиотеката на "Тринити колидж".

Намира се в двора на самия колеж и не може да я пропуснете, защото пред вратата неизменно се вие опашка. Построена е между 1712 г. и 1732 г., а от 1801 г. насам получава безплатно копие от всяка книга, публикувана във Великобритания и Ирландия. Първата част от музейната експозиция е посветена на най-известното притежание на библиотеката – The Book of Kells – монашески препис на Евангелията и хроника за живота на Христос на повече от 12 века. Подробно и интересно е разказано за създаването на книгата и за писмеността изобщо в онази епоха – как се е правела хартията, какви са били мастилото и багрилата, какви шрифтове има, какви редакции по текста са нанесени, колко души се различават като автори и кописти. Факт е, че след повече от 1 200 години цветовете на илюстрациите са непроменени – изцяло с природни бои.

След това се преминава в прочутата зала на библиотеката, позната на всички от снимките. Дълга е над 65 метра, съдържа около 200 хиляди книги и честно казано, изглежда по-впечатляващо на снимка. Въпреки това особеният аромат на стари книги и страхотно подвързаните томове са впечатляващи, особено за любители. Към библиотеката има голям и хубав магазин за сувенири.

 

Националната библиотека на Ирландия

Построена е през 1877 г. и се помещава в много красива кръгла сграда. Приземният етаж е музейна част – безплатна както много от музеите на Дъблин – там в момента има изложба, посветена на живота и творчеството на Уилям Бътлър Йейтс. И всичко, което би могло да се научи за Йейтс, може да се научи от тази изложба – подробности за семейството му, за големите му любови, а и за по-малките, за времето, в което е живял, и разбира се, какво, кога и къде е написал.

Голямата читалня на библиотеката също е отворена за посещения – тя е действаща и вътре има хора, които работят, така че трябва да се пази тишина, но си струва да се види. Сградата е прекрасно оформена и отвътре, с прочута мозайка с картини по пода. Не мога да не отбележа, че тази библиотека има най-забележителната тоалетна в града – с мека мебел, огромни огледала и кът за почивка.


Библиотеката на Алфред Честър Бийти

Когато някой ден се върна в Дъблин, то ще е заради библиотеката на Бийти, въпреки че прекарахме там два дни от престоя си – просто след първото посещение единодушно решихме, че трябва да се върнем пак на другия ден.

Честър Бийти е митична фигура в света на колекционерите и меценатите на ХХ век, а завещаната от него колекция книги е вероятно най-ценната частна сбирка в света. Алфред Честър Бийти е американец, роден през 1875 г. в Ню Йорк. Първата му работа е в мините на Колорадо за седем долара на ден. Завършва минно инженерство в Колумбийския университет и много бързо показва таланта си в професията – наричали го "кралят на месинга". Парите си натрупва от консултации за най-големите минни корпорации в света.

Бийти е колекционер от дете, като започва с пощенски марки, след това купува китайски шишенца за емфие – с тях започва и музеят в Дъблин. През по-голямата част от ХХ век Бийти е най-известният колекционер на книги в света. Благодарение на него са спасени безценни ръкописи, папируси, преписи на Библията, Корана и първи екземпляри на стари книги. Освен за себе си Бийти купувал книги и документи и за музеите – той е сред най-щедрите спонсори на Британския музей. [[more]] Библиотеката на Честър Бийти се помещава в специално реконструирана сграда на територията на замъка в Дъблин. Част от покрива е стъклен и има много готино кафене и градина на покрива, но самите изложбени зали са абсолютно тъмни, книгите са съвсем пестеливо осветени. Колекцията е подредена по региони на единия етаж и според основните религии на другия.

Излишно е да казвам, че това е един цял свят – огромен, страхотно интересен и пълен с чудеса. Книгите до една са изумителни, а разказаните истории са като приказки – например как Бийти наема най-известния реставратор на папируси в света, германец, който работи над колекцията в бомбоубежище под Берлинската зоологическа градина по време на войната…

Това е светът на един човек, който е обичал книгите безкрайно и е имал шанса и възможността да притежава всяка книга на земята, която пожелае. Откъдето и да го погледнем – наш човек. Задължително място за всеки книгоман!