Начин на живот

Дубровник - сърцето на много епични истории

Едни от най-впечатляващите кадри в “Игра на тронове” са заснети в Дубровник, туристическия рай на Хърватия, известен още като “Перлата на Адриатика”.

Дубровник - сърцето на много епични истории

Източник: HBO

Докато целият свят гледа новия сезон на “Игра на тронове”, ние се оглеждаме за интересна дестинация за следващите няколко свободни дни. А защо да не потърсим вдъхновение за пътешествие от епичната история, която ни омагьосва отново и отново?

Едни от най-впечатляващите кадри в “Игра на тронове” са заснети в Дубровник, туристическия рай на Хърватия, известен още като “Перлата на Адриатика”. Кралски Чертог – фикционалната столица на Седемте кралства, е съвкупност от няколко реални локации, но именно крепостта на Дубровник е сред най-впечатляващите както на екран, така и на живо. Крепостната стена е много добре запазена и с годините е надграждана с изящни кули и бастиони. Построена е през Средновековието, като за приказния град са се водили люти битки между венецианци и османци.

От стените на града се разкриват чудни гледки към елегантно сгушените къщички с червени керемидени покриви, към виещите се павирани улици във вътрешността на крепостта и към разбиващите се в основата ѝ вълни на Адриатическо море. Разходка по стените ще ви запознае с бароковите богатства на Стария град, който заслужено е включен в списъка със световно наследство на ЮНЕСКО.

Облицованите с мрамор улици приканват гостоприемно за разходка по Страдун – пешеходната улица в стария град на Дубровник, изградена след голямото земетресение през 1667 г. Преди това там са се намирали сградите на местните благородници, като впоследствие са запазили пищните си фасади, но са станали по-функционални и достъпни. В началото на Страдун се е сгушил стар манастир, а накрая на улицата, която приканва с уютни сувенирни магазинчета и вкусен сладолед, ни посреща красив и просторен площад.

Между градските врати Пиле и Плоче е съхранен духът на търговското и културното средище Република Рагуза, както се е наричал пристанищният град между 14-ти и 19-ти век. Красивите светли сгради на фона на тюркоазено сините води на Адриатика, гордият силует на Катедралата на Дубровник, бароковата църква Свети Влах, фонтаните на Онуфрий и Часовниковата кула са малка част от многобройните забележителности на града.

Ако сте в Дубровник само за един ден, съветът ни е да не пропускате величествения дворец Спонза. Преплел в себе си готически и ренесансови детайли, в началото той е замислен като митница за стоките, които пристигат от всички краища на


света по море. Спонса е и културен и образователен център, в който са се обсъждали артистичните, културни и научни достижение по онова време, като съвсем логично именно там се е помещавало и първото училище на Дубровник.

Крепостите Ревелин и Ловриенац са издигнати извън градските стени през 16-ти век, когато Дубровник е застрашен от Венеция. Ревелин е трябвало да бъде построена толкова бързо, че всички други строителни дейности били отложени и цялото население се е включило в изграждането ѝ. Подобна е и съдбата на Ловриенац, която е издигната в западната част на града само за три месеца, тъй като според легендата венецианците искали да издигнат своя крепост на онова място и да застрашат красивата адриатическа перла.

Ако искате да научите повече за Дубровник като вдъхновение за визуалния шедьовър “Игра на тронове”, не се колебайте да се включите и в организираните турове, които ще ви разведат из локациите на снимките и ще ви разкрият интересни тайни около работата по сериала. А ако искате да зарадвате и други фенове на сагата, отбийте се в една от малките улички около Страдун, където е и сувенирният магазин на сериала и изберете достоен подарък от сърцето на Кралски Чертог, докато все още съществува.