Начин на живот

Геокомплекс „Зарапово“, с. Вишовград – самодивски легенди и гледки от Предбалкана

Неповторимата гледка на местността ще ви грабне още с преминаването по голям каменен мост, откъдето се спускате в ждреловидната долина и потъвате в този истински оазис на Предбалкана.

Геокомплекс „Зарапово“, с. Вишовград – самодивски легенди и гледки от Предбалкана

В поредица материали ще ви представим 50-те малко известни туристически обекта в България. Повече информация можете да откриете в портала #МястотоПроектът е част от Комуникационната кампания за насърчаване на вътрешния туризъм у нас по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г.

Зараповският водопад е сравнително малък, но изключително красив природен феномен. Той е част от екозона „Средна Янтра“ и геокомолекс „Зарапово“, който се намира на 15 км от град Павликени и на 27 км от Велико Търново. Комплексът е разположен по пътя Павликени – Балван – Велико Търново, на около 3 км от село Вишовград в посока към село Емен, буквално на метри от пътя.

Съоръженията на геокомплекс „Зарапово“ са завършени през 2006 г. Изградена е екопътека с няколко дървени мостчета и стълби, които отвеждат до подножието на най-забележителната част от него – 16-метровия Зараповски водопад. Посетителите могат да се полюбуват на великолепната гледка от едно от двете малки дървени мостчета или от специална обзорна площадка. Разходката до водопада е кратка и приятна – в началото на екопътеката има място за паркиране, а за целия маршрут са нужни около 20 минути в двете посоки.

Неповторимата гледка на местността ще ви грабне още с преминаването по голям каменен мост, откъдето се спускате в ждреловидната долина и потъвате в този истински оазис на Предбалкана. Надолу по дерето се стига до извор със сладка вода над река Зароповска. В руслото ѝ вирее рядка билка, наричана мокриш, за която днес знаем, че е особено богата на витамин С. В близката местност Бъклицата пък има лечебен извор, който излиза от скала и водата му сякаш ври. До водопада се намира пещера, обитавана от праисторически времена – тук са открити първобитни сечива и прабългарски монети. Освен чудесно място за разходка и съзерцание, геокомплекс „Зарапово“ е подходящ и за организиране на пикник – изграден е кът за почивка, беседка с голяма маса, пейки и барбекю.

Eкозона „Средна Янтра“ е богата на природни феномени, затова, ако сте стигнали дотук, непременно разгледайте Еменския канон на река Негованка, обявен през 1980 г. за природна забележителност под името „Каньонът на река Негованка“. Тук през 1992 г. е изградена и първата екопътека в България – „Еменски каньон“ (известна още като Негованската или Еменската екопътека). Тя изцяло следва скалистия ръб на каньона и има множество отклонения с висящи дървени мостове, ниши, сводове, спускания и изкачвания през гориста местност, която води до водопад „Момин скок“ – висок 10 м и обграден от три страни с отвесни скали.

Легенди за самодиви

Според една от легендите името на водопада идва от историята за три моми от селото, които не искали да сменят вярата си и скочили от високата скала, за да не попаднат в ръцете на гонещите ги османци. Друга легенда разказва за русокосата Дочка – внучка на воденичаря Денчо – която залиняла, след като разбойник от селото с името Али опитал да я отвлече. После изчезнала и се заговорило, че дружи със самодивите, които често се къпели във водопада край дядовата ѝ воденица. Скоро след това намерили Али мъртъв, покосен от незнайна сила.

Древното селище Вишовград

В местността се намира село Вишовград – място с древна култура и богато наследство. В землището на селото са разкрити останки от римско кале (връх Чуката) и каменен саркофаг на римски жрец и съпругата му. Преведеният надпис върху саркофага днес може да се види на табела на площада на селото: „На подземните богове! Луциус Петрониус Сенциус (бивш жрец). Приживе на себе си и на Флавия Маргарита, своя съпруга, се погрижи да направи“.

С името на селото са свързани древни предания – според някои то е наречено така заради многобройните вишневи дръвчета; според други идва от името на жена, чиято сянка била вградена в съществуващия някога манастир. Селището пази истории за велики личности и събития. Край него са станали две от битките на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Днес в двора на училището има мемориал на загиналите четници, а в местността Канлъдере, където се предполага, че е заловен Стефан Караджа, е издигнат негов паметник. Оттук е родом Мирчо войвода, който установява за 2 месеца българска власт в Търново. Със селото е свързан и Бачо Киро, който именно тук започва учителска си кариера и получава прозвището си „Бачо“ (от уважителното обръщение към него). Във Вишовград е родена и майката на възрожденския поет Петко Славейков.

В читалището на селото е уреден етнографски музей с богата експозиция, посветена на местния бит и традиции.

Вишовград е живо и будно село. Осеяно с паметници, повечето от които издигнати с даренията и труда на местните жители, с действаща библиотека и читалище, то е пример за оцеляване на духа и съхраняване на историята.

Този документ е създаден в рамките на договор за безвъзмездна финансова помощ №BG161PO001/3.3-01/2008/001-11, по проект "Комуникационна кампания за насърчаване на вътрешния туризъм в Република България", който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на продукта се носи от Министерство на туризма и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.