Началото на екопътеката, водеща до Златна Панега, е преди Луковит и, освен беседката и неголемият паркинг, нищо не подсказва какво ви очаква отдолу. Слизането е стръмно, но бързо и след десетина минути се открива гледка към реката. Тя не е голяма, особено през това време на годината, но е успяла да прокопае изключително живописен пролом в скалите, преди да се влее в Искър. Подобно на него, Панега тече на север и 53 километра я делят от извора й край едноименното село до устието й край Червен бряг.
Екопътеката е дълга 12 километра и се изминава за около 4 часа. Не е стръмна, освен в началото, и е особено подходяща за възрастни хора и малки деца. Красотата й е неочаквана и връхлитаща. Уникалният изумруден цвят на реката гали тръстиковите й брегове, провира се под дървените мостчета и се вие покрай отвесните скали. Дъсчена пътека е обрамчила скалата и води туристите до следващата беседка или място за пикник. В специално изградените огнища дори имаше чували с дървени въглища за желаещите да си направят барбекю.
Следващата ви разходка в неделния ден може да е край Златна Панега, тя ви очаква.
И още 5 чудни места...
Левена Лазарова
Момиче с много имена – ако Левена ви е трудно, можете да я наричате Лена или Вени. Тези, които не чуват добре, може един-два пъти да се разминат и с Невена. Празнува имен ден на Цветница не защото така е решила, а защото баба й е от шопския край, където на „невен“ казват „левен“. За най-лесно – тя е Невена с „л“, но в никакъв случай не Невел...