Начин на живот

Най-цветните кътчета на Лондон, които никой турист не бива да пропуска!

Инстаграм колекция за любителите на цветя

Най-цветните кътчета на Лондон, които никой турист не бива да пропуска!

Посрещнахме подобаващо пролетта, подарихме си вълнения и каквото друго си харесахме на Mish Mash Fest, празнувахме с всички цветя на Цветница, снимахме се до цъфнало дърво или нарцис. Някои от нас обаче все още изпитват цветен дефицит и именно за тях е предложението да се разходим до Лондон. Да, до британската столица, която не се слави със слънчевото си време, но опеделено има какво да ни покаже откъм ландшафтна архитектура, цветя, растителни видове, история и великолепие. Дали само виртуално, заедно с нашите подбрани инстаграмъри, или ще се амбицирате да направите по-добри снимки от тях на тези вълшебни места - всеки сам решава. Аз лично вече прегледах полетите на една-две авиокомпании, след като си набелязах поне три must-see цветни тържества. 

Chiswick House

 

Това е раят на камелиите. Камелия е онази претенциозна китайска красавица, която цъфти в най-богати цветове - от снежнобяло, през розово до пурпурно червено или в комбинация и може да достигне до над 10 см в диаметър. Chiswick House е дом на най-голямата колекция от редки камелии на планетата - Middlemist's Red. Преди 200 години лондончанинът Джон Мидълмист е донесъл първите камелии в страната. Тогава цветята са се смятали за луксозна вещ и той положително е спечелил дамата на своето сърце с този подарък, а наследството му ни чака за снимки и ароматерапия на място. 
 


Buckingham Palace

 


Разбира се, не може да пропуснем градината пред Бъкингамския дворец, и то не само защото е точно пред покоите на кралицата, което гарантира, че има какво да се види. Създадена през 1901 г., Бъкингамската градина побира точно 22 500 вида, сред които такива като плачещата смокиня, за която изобщо не сме подозирали, че съществува. Нашите смокини в Созопол всичките се смеят. 
Градината е построена като мемориал за прапрабабата на кралица Елизабет II - кралица Виктория, и както при всичко британско, важен е детайлът. Като специалният здравец, подбран по цвят да подхожда на униформата на кралските гвардейци. Любопитно е също, че преди 9 години за първи път след Втората световна война около двореца се появява и градина с плодове и зеленчуци, чиято цел е да се запазят уникалните английски сортове. 


Isabella Plantation

 


След рая на камелиите, ето го и раят на азалиите. Скрит е сред обширния Richmond Park, но може лесно да го откриете дори само по аромата на над 100-те различни вида азалии във всички, действително всички, нюанси на розовото и червеното. Като бонус има прекрасна гледка към катедралата Saint Paul.


Greenwich Park


Величествен тунел от цвят на цъфнали череши. Има ли нужда от повече реклама? Целият парк е интересен за разходка и пикник, но ако искате да хванете този кадър в черешите, е добре да се качите по хълма на Кралската обсерватория и да продължите на юг към Blackheath. След около 150 метра ще влезете неусетно в разкошния розов тунел. 


Embankment 

 


Идеалното място, за да направите своята съвършена снимка на една от емблемите на Англия - Big Ben, часовниковата кула-камбанария на Уестминстърския дворец. През различните сезони цветята в градината се променят, но е установено от милионите туристи, че няма по-удобен ъгъл за симетрична снимка на "лицето" на Big Ben от фонтана на болница St Thomas's, който се намира именно в градината Embankment, където е и едноименната станция на метрото. 


Mayfield Lavender Farm

 

 

A post shared by Rosie Stevens (@rosie_ks) on

 


Ако отворите през май профилите на лондонските инстаграмъри, ще видите във всеки един от тях обширни лилави лавандулови полета. Най-вероятно е тези кадри да са от Mayfield Lavender Farm - нещо като лавандулова минипровинция, недалеч от графство Съри. Лондонската телефонна кабина в средата е поставена само и единствено за снимки. 


Highgate and Waterlow Park

 


След като няколко години сър Сидни Уотърлоу, собственик на имението Highgate и на заобикалящия го парк, не успява да му намери купувач, през 1889 г. аристократът дарява парка за общинските власти, за да бъде "градина за тези, които нямат градина" или както е известен срен лондончани - a garden for the gardenless. Една от забележителностите там са дивите зюмбюли, които виждате на снимката, но имайте предвид, че брането им е криминално деяние според местните закони. 


Green Park and St James's Park

 


Безкрайни жълти полета от злато - кой не ги обича? Кой би устоял да не се снима сред тази прелест? По време на пролетта над 1 милион нарциси цъфтят в градините на Green Park. Въпреки голямата бройка сега, преди на това място не е имало градини, защото запознатите с дворцовите потайности твърдят, че кралица Катерина веднъж е хванала крал Чарлз II да бере букет от това място за друга жена и е наредила да махнат всички цветя. Да, дори кралиците понякога са си позволявали изблици на ревност, въпреки че учебниците по история ни казват други неща. 


South Kensington Mews, Chelsea and Notting Hill

 

 

A post shared by Sandra AB (@sandra_l_ab) on

 


В Лондон могат да си позволят нови мании всяка седмица. Една от последните се казва wisteria hysteria от името на цветето wisteria - глициния или вистерия, на български. Това е много красив лианов храст, пълзящо растение, чиито извиващи се стъбла са покрити с провиснали гроздове от сини, лилави, розови или бели цветове. На конкретната снимка глицинията е обхванала една изоставена къща в Челси, но почитатлите на нежните цветчета казват, че те могат да бъдат открити навсякъде по Cheyne Walk, Redburn Street, Radnor Walk, Kynance Mews, Launceston Place, Camden Hill Road и накрая Gordon Place. Това е дълга разходка, но ще ви зареди с достатъчно снимки за цяла изложба.