Начин на живот

Ню Йорк, чудовищният

Една приятелка го нарече "чудовищен град". Друга живее там от 20 години и не може да си представи да живее на друго място под слънцето. И аз бях там, и аз видях. Противно на очакванията си, се влюбих.

Една приятелка го нарече "чудовищен град". Друга живее там от 20 години и не може да си представи да живее на друго място под слънцето. И аз бях там, и аз видях. Противно на очакванията си, се влюбих. може би, ако бях отишла по-рано в живота си, и аз нямаше да мога да си представя да живея на друго място.

В Ню Йорк прекарах десетина дни и нито веднъж не излязох от Манхатън. Оставете си поне една седмица и планирайте разходките си така, че да видите задължително музеите Метрополитан и MOMA, Central Park, Пето Авеню и Рокфелер Плаза. Отидете до "долен Манхатън", за да видите Нюйоркската фондова борса и Уолстрийт. Разходете се до легендарните квартали Трибека и Челси, но не пропускайте Малката Италия /от която са останали три улици на кръст/ и малкия Китай /който е доста голям/. И най-накрая - качете се на Емпайър Стейт билдинг - гледката си струва огромната опашка.

Един ден, докато пиех кафе на един от тежите на Macy's, един дядо ме попита откъде съм. Той самият беше дошъл от Ирландия преди много много години. Когато му казах откъде съм и че ще се връщам, той ме попита луда ли съм да си тръгна от центъра на света, тук всички остават. Е, аз не останах, но оттогава само си мисля как да се върна...


По своето значение, размер и традиции Ню Йорк се нарежда сред най-големите световни градски агломерации като Токио, Лондон, Берлин и др. Той е най-гъсто населеният град в Северна Америка с 8 млн. жители, разположени на площ от 830 кв.км. В него се говорят около 138 различни езика.

Историята на град Ню Йорк започва от далечната 1524 г., когато мястото на днешния мегалополис е открито от италианеца на френска служба Джовани да Верацано. Там живеят няколко хиляди индианци от местното племе Лени ленапе. През 1614 г. нидерландски търговци достигат южната територия на остров Манхатън, където основават свой аванпост на компанията си за търговия с кожи. Той е наречен Ню Амстердам. През 1626 г. островът е закупен от индианците за сумата от 60 гулдена от холандската колония Нова Нидерландия, ръководена от Петер Минойт.
 
След завладяването на Ню Амстердам от англичаните през 1664 г., той сменя името си на Ню Йорк, в чест на херцога на Йорк, известен по-късно като английския крал Джеймс II. Британците бързо установяват котрол върху съседните територии и превръщат Ню Йорк в силно търговско пристанище на Северна Америка.
 
Политическата история на Ню Йорк води началото си от вълненията в британските колонии на Новия свят, предшествали Американската война за независимост през 1776 г. След Американската революция градът е залят от силна емигрантска вълна от преселници от Европа. За това площта на Ню Йорк непрекъснато нараства, като се строят много нови сгради и се създава правилна улична мрежа от булеварди и авенюта.
 
През 1857 г. е създаден известният Сентръл парк - Национална историческа забележителност от 1863 г., в самото сърце на Манхатън.  През 1886 г. е построенa Статуята на Свободата - един от символите на града. Медната статуя е подарък от Франция за Америка в знак на приятелството между двете нации и бележи стогодишнината от независимостта на Съединените американски щати. Статуята олицетворява Свободата и стремежа към нея, като посреща милионите емигранти в Америка.
 
Съвременен Ню Йорк е разположен, както на трите големи острова Манхатън, Стейтън Айлънд и Лонг Айлънд, така и на континента. Към началото на XX в. към територията на града са прибавени общините на Бронкс, Бруклин, Куинс и Ричмънд.  През 1883 г. е открит Бруклинският мост.  Бързият напредък на Ню Йорк го издига като водещ икономически и политически център на САЩ, където индустрализацията и търговията бележат изключително ниво на развитие. През 20-те и 30-те години на ХХ в. броят на населението надхвърля това на Лондон.
 
След Голямата депресия започва масовото изграждане на небостъргачи, сред които е огромния за времето си Емпайър Стейт Билдинг,


смятан тогава за истинско чудо на архитектурата и строителството. Мегаполисът става седалище на Организацията на Обединените Нации (ООН) през 1951 г. През втората половина на миналия век Ню Йорк губи стопански и търговски позиции, а ширещата се престъпност влошава живота в огромната агломерация. Но към края на столетието започва отново период на напредък и повишаване на стандарта, като нова вълна от емигранти залива града и това от своя страна става причина за поскъпването на недвижимите имоти. Усилията на нюйоркската местна власт и администрация водят до увеличаване на безопасността на гражданите.
 
Борсата на икономическия център Уол Стрийт отново печели позиции в световен мащаб и материалното положение на жителите в милонния град се подобрява.
 
Но в началото на ХХI в. Ню Йорк е подложен на един от най- кървавите терористични атентати в историята на човечеството. Сутринта на 11 септеври 2001 г. терористи похитяват четири пътнически самолета и разбиват два от тях в двете кули- близнаци на Световния търговски център в американския град, при което за по-малко от два часа кулите се сриват до основи.
 
Разчистването на площадката на Световния търговски център приключва през май 2002 г. На 11 септември 2011 г. на мястото на кулите е открит Националният мемориал „11 септември”, който носи името „Reflecting Absence” („Отразявайки липсата”). Непосредствено до мемориалa властите в Ню Йорк предвиждат през тази година да бъде завършен Световният търговски център 1 (Кулата на свободата „Freedom tower”).